Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jan Tichý: Co se tuší v tuši!

Do 4.12.2018 bude v Galerii Hala C, Drahobejlova 15, Praha 9 (vstup z Lihovarská 12), přístupná zajímavá výstava Jana Tichého: Co se tuší v tuši!

Otevírací doba galerie: Po – Ne 15:00 – 19:00

Jan Tichý

(1962)

studium na AVU v Praze u prof. Jiroudka a doc. Karmazína a na Královské akademii v Antverpách v Belgii; zabývá se lyricky abstraktní krajinomalbou, kresbou, grafikou a malbou na porcelán. Inspiraci hledá v přírodě. Pracuje v cyklech (Květ, Hra) Ilustracemi přispívá do Lidových novin. Pedagog figurální kresby na Výtvarné škole V. Hollara v Praze. Člen sdružení Mikrosvěty. „Práce Jana Tichého působí velmi soustředěně, i když se rozrůstá do nejrůznějších oblastí. Jeho obrazy prostupuje cit pro ztvárnění přírody, zjednodušení tvarů, potlačení detailů a zdůraznění základních vlastností. V jeho projevu se prosazuje i smysl pro ornament, pro rytmus a proměnu prvků, z nichž se sládá celek. Vstupuje do něj i hravost, která tvoří protiváhu přísné a někdy až strohé stavbě krajiny. (…) Snaží se proniknout pod povrch krajiny, vyjádřit její charakter, oddálit její tajemství a nakonec zobecnit své poznání. Chce pochopit postavení člověka v přírodě a vesmíru, význam a úlohu naší civilizace. Jeho tvorba má ve všech oblastech přirozený vývoj a působí vyváženě. V malbě se vedle střídmé barevné skladby prosazuje i čistá linka. Promítá se do ní smysl pro vyjádření vztahů mezi jednotlivými prvky a celkem. V kresbě se prolínají klasické postupy s novými technickými možnostmi, které však vždy odpovídají malířově přirozenosti. V jeho keramice se objevují motivy, s nimiž se setkáváme v malbě i kresbě. Přitom se v ní objevují neobvyklé tvary a proniká do ní osobitý rukopis. jan Tichý patří k umělcům, jejichž tvorba se na první pohled pozná, protože má logický, přirozený a zřetelný vývoj“ (z textu Jiřího Machalického)

https://www.jantichyartist.com/index.php/cs/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jan Tichý: Co se tuší v tuši!