Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jan Tichý – 60

13. 9.-12. 10. / Galerie La Femme / Malba

Do 12. 10. 2022 bude v Galerii La Femme, Bílkova 2, Praha 1, přístupná zajímavá výstava obrazů Jana Tichého – 60.

Jan Tichý

Vystudoval Akademii výtvarných umění u profesora Jiroudka a poté Královskou akademii v Antverpách. Jeho díla vlastní světové galerie i mnozí sběratelé umění.
Dílo Jana Tichého vyrůstá z odkazu tradic, ale i objevů avantgardních proudů. Zároveň se inspiruje současným životem. Navazuje na bohatě rozvětvenou českou krajinářskou školu. Vystavoval na desítkách samostatných a společných výstavách doma i po celém světě. Obdržel několik cen a ocenění doma i v zahraničí. Ilustroval řadu knih, např. Výběr poezie Vladimíra Holana. Má řadu realizací v architektuře. Od roku 1991 se věnuje také tvorbě autorského porcelánu. Jeho porcelán používá řada našich i zahraničních společností jako reklamní předmět. Spolupracoval s houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným na společném projektu „ Hudba mezi obrazy“, který představili nejen u nás, ale i v cizině (Belgie, Anglie, Mexiko).  Koncem roku 2012 se zúčastnil Kunstforum Ostdeutsche Galerie Regensburg. V roce 2014 získal prestižní ocenění udílené Mezinárodní asociací umění v Evropě (IAA).
 
Působí také jako pedagog na Vyšší odborné škole a Střední umělecké škole Václava Hollara. 
 
Hra tvarů, forem a barev. Radost ze života a životní moudrost spojená až s nadpozemským klidem.
Malíř Jan Tichý (1962) se inspiruje jak přírodou a krajinou, tak pokrokem civilizace. Tradiční hodnoty a dokonale zvládnuté řemeslo jsou jeho typickým rukopisem a poznávacím znamením jeho prací. Řád a pravidla v geometrii a architektuře, stejně jako je řád důležitým statickým prvkem našich životů, často rozvlní jemné chvění struktur, které je paralelou k momentální náladě, pocitům a emocím.
Je charakteristický, aktuální a moderní, nepluje však na marnivé módní vlně.
Ve svých Impresích dokáže být skvělým prostředníkem přírody a pomocí své tvorby vyslovuje nevyslovitelné. Jako pedagog díky rodinné tradici pokračuje v předávání znalostí budoucím generacím umělců na Vyšší odborné škole a Střední umělecké škole Václava Hollara. Mládí inspiruje, zralost předává moudrost.
Luhy a háje, stébla, tůně a jejich odlesky, zákoutí lesů, ale i jednotlivé části architektury, které se samy přetvářejí v našich myslích v barevné obrazy a nové prostory a chrámy fantazie. V jeho tvorbě tyto dva prvky, jakými jsou příroda a architektura, se symbioticky spojují jako své vlastní protiklady v metafyzický účinek archetypů.
Jan Tichý není umělcem pouze jednoho stylu, tedy nepracuje jen s olejem a akrylem, ale i se sololitem či se dřevem. Věnuje se taktéž tvorbě vitráží, pískovanému sklu a s Milanem Drábkem spolupracuje na tvorbě ledovaného skla.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jan Tichý – 60