Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jan Skorka Lauko: Můj život je rozdávání (obrazy)

16. 10.-15. 11. / Slovenský dům / Malba

Do 15.11.2017 bude ve Slovenském domě, Soukenická 3, Praha 1, v přízemí i v podzemí, přístupná výstava zajímavých naivních obrazů Jana Skorky Lauko: Můj život je rozdávání.

Jan Skorka Lauko o sobě píše:

Narodil jsem se uprostřed žhavého léta 1966, poslední den ve znamení Raka na Slovensko – maďarském pomezí v městečku Levice. Malbě, kresbě a všemu, co spojeno jest s uměním, se věnuji od patnácti let. Dle očitých svědků a již nedoložitelných důkazů, však již krátce po uzření hmotného světa, jal jsem se sápati po tužce, štětci i po všem, co stopu na papíře zanechávalo. Též jsem se záhy naučil tajně opouštět postýlku do blízkého okolí, kde bílé plochy byly pro mne magnetem a výzvou k nelibosti všech. Láska k umělecké tvorbě a vrozený optimismus mi pomáhaly překonat nemálo dramatických okamžiků v životě. Vůně barev, terpentýnu, bílého plátna, to byly a jsou pilíře mého žití. Všeho toho jsem si užil dostatečně, a byť na tachometru života mám natočeno mnoho let zkušeností, přesto vždy rád hledám a ještě raději nacházím. Jsem hedonik, filosof a milovník krásy a neobyčejnosti – důkazem jest nádherná žena, jenž mi poskytla čest být její manželem a která mi hlubokým zdrojem inspirace a chuti k životu je.

Mojí tvorbu bylo zpočátku dost obtížně definovat, neboť neměla pevné mantinely. Každé životní období si žádalo svůj výrazový prostředek, což do mé práce vnášelo jistou nesourodost a nejednotnost ve formě, stylu i obsahu. Až po mnoha letech hledání se stmelujícím prvkem v mých obrazech stal žánrový motiv – jakési zrcadla života s notnou dávkou satiry a špetkou ironie. I v samotném stylu a předmětu zpočátku panovala v mých obrazech jistá dualita, která se později sjednotila v dílo překypující dynamikou, výrazným koloritem a bohatou fantazií.

Věnuji se olejomalbě, kresbě, grafice a částečně sochařině. Svoji uměleckou stopu jsem prostřednictvím obrazů zanechal na mnoha místech a byla li hluboká, to ponechám soudu konzumentů. Snad každý vždy našel v tom kterém mém díle jakýsi kousek příběhu . . .Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jan Skorka Lauko: Můj život je rozdávání (obrazy)