Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jan Schneider: Obrazy

29. 3.-6. 4. / Palác Lucerna / Malba

Do 6.4.2016 bude v kavárně Lucerna v Paláci Lucerna, Vodičkova 36 (vstup též průchodem ze Štěpánské 61), Praha 1, přístupná výstava obrazů Jana Schneidera.

V Lucerně bude vystaven soubor replik obrazů z katalánského pobřeží Costa Dorada, kde měl Jan Schneider letní byt v ulici del Faro (u majáku) na Cap Salou, v provincii Terragona. Odtud si občas odskočil malovat také na Kanárské ostrovy.

Většina obrazů Jana Schneidera se stala součástí soukromých sbírek, neboť své práce rozdával přátelům v Bavorsku, Katalánsku a ve Švýcarsku. Je tak obtížné obrazy dohledat a uceleně vystavit. Lucerna je tak vzácnou příležitostí vidět část obrazů Jana Schneidera v jednom prostoru. 

Jan Schneider se narodil 30. března 1934 v Písku. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a aktivně se věnoval ochotnickému divadlu. Tato vášeň ho provázela celý život. Spolupracoval s divadly Semafor, Paravan, Na Zábradlí a Rokokem. V 60. letech působil v Československém rozhlase. Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy emigroval do Německa. Působil v redakci Rádia Svobodná Evropa, kde uváděl hudební pořad Afternoon Music. Mezi jeho nejbližší kamarády patřil Karel Kryl, s nímž ho pojilo mnohaleté přátelství. Z jejich veršované korespondence se toho bohužel moc nedochovalo.

V roce 1967 napsal první český muzikál Gentlemani, hudbu složil Bohuslav Ondráček. Velmi úspěšné byly texty Jana Schneidera pro Václava Neckáře, Martu Kubišovou, Evu Pilarovou, ale i Helenu Vondráčkovou a Waldemara Matušku. Mezi nejznámější hity patří:

Ó baby, baby – Marta Kubišová, Helena Vondráčková (1966)

Requiem – Eva Pilarová (1967, vítězná píseň Bratislavské lyry 1967)

Don diri don – Waldemar Matuška (1968)

Soud – Václav Neckář (1969)

Magdaléne – Marta Kubišová (1969) 

Po návratu do vlasti žil Jan Schneider v Třeboni. Se svými kamarády Bohuslava Ondráčka, Jarka Jakoubka, Angelo Michajlova. Do kumštýřského nebe odešel za svými kamarády Bohuslavem Ondráčkou, Jarkem Jakoubkem, Angelo Michajlovem 1. prosince 2014. Je pohřben na břevnovském hřbitově u Sv.Markéty blízko Karla Kryla, Ivana Diviše, Karla Moudrého a dalších spřízněných duší.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jan Schneider: Obrazy