Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jan Samec: Kvadratura čtverce

Do 12. 11. 2023 je v Art & Event Gallery Černá Labuť, Na Poříčí 25, Praha 1, 8.patro výtahem, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Jana Samce: Kvadratura čtverce.

Text kurátora výstavy Martina Dostála:

Karlovarský malíř, a také keramik, Jan Samec (nar. 18. listopadu 1955 v Karlových Varech) je svého druhu legendou tamního uměleckého provozu. Je nejen pokračovatelem místního rodinného artistního klanu – malířem byl jeho otec, je jím i jeho sestra Varvara Divišová, a umění se věnuje i jeho syn, všichni Janové – ale je také dlouholetým ředitelem karlovarské Galerie výtvarného umění. Dvojjedinost umělce a galeristy nebývá obvyklá, ale v Janově případě se daří navýsost harmonicky propojit obé aktivity a umělecky kultivovat lázeňský kraj, osudově zkoušený po druhé světové válce opuštěním německého obyvatelstva. S kulturní kultivací v jiném prostředí má ostatně Jan, jako potomek bílé ruské emigrace do prvorepublikového Československa, doslova genetické zkušenosti.

Schopnost se umělecky vymezovat v daném prostředí a současně esteticky expandovat je skrytá i v jeho malířské tvorbě. Věří malířskému budování obrazu, tak jak ho pěstovala a rozvíjela moderna. Abstraktní kompozice tvořené jemně gestickými barevnými tahy mají vztah jak k primárně autonomní existenci obrazových vztahů, tak emanují jemný odraz ke krajině, či k jejím reziduím v umělecké paměti. Západočeská krajina, tak trochu vzdorně se vlnící ke krušnohorské hradbě, se nedá zkrátka pominout, stejně jako fakt, že Janův otec byl a jeho sestra je krajinářem/kou. Malíře však lákají i geometrické intervence, respektive možnosti geometrického vymezení na obrazové ploše formou čtverce. V přírodě geometrie neexistuje, ta je civilizačním a kulturním fenoménem, a v umění jedním z klíčových elementů modernismu. Vzájemným střetnutím malířské plochy a geometrického vymezení dochází k estetickému napětí, které však v Samcově případě spěje k harmonii. Zároveň však tento vztah emanuje zkušenost, kdy lidská aktivita vstupuje prostřednictvím geometricky strukturovaných staveb do přírody a vytváří tak kulturní krajinu. Samcovy obrazy mají tento vztah někde ve svém genetickém klíči, i jeho obrazy exponují nutnost udržet estetické dimenze kulturnosti, jako nutný předpoklad udržení obrazu jako takového a jeho působení na kultivaci každého jedince.

Tak jako u takřka každého pozdně modernistického malíře můžeme mluvit rovněž o rozvíjení souvislostí v kontextu abstraktního umění, a také o míře abstrahování skutečnosti, zvláště když si uvědomíme, že Jan studoval na filosofické fakultě Univerzity Karlovy u Zdeňka Sýkory. V roce 2019 se pak na jiné univerzitě, a to Západočeské v Plzni, stal dokonce předmětem diplomní práce Jitky Vlčkové, která zmiňuje vazbu na Sýkoru a současně věří, že “umělec se prostřednictví své tvorby snaží pochopit svět i sám sebe. V přírodě nehledá obyčejnou skutečnou krajinu, ale v krajinách přírodu s odpověďmi na základní otázky lidské existence.” Neberme univerzitním adeptům nadšení, nicméně, i vzhledem k sýkorovskému školení, myslím, že i v Samcově případě jde zejména o nadšení z možností malby jako takové, z existence malby, z působení barvy a z možností, jak do malby a obrazu racionálně vstupovat, a rozvíjet tak jeho stále ještě nekonečné možnosti. Zvláště když si uvědomíme, že Jan tvoří i obrazy bez čtverců.

Martin Dostál
Kurátor výstavy



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jan Samec: Kvadratura čtverce