Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jan Malý: 2000 + 18 / Fotografování architektury

Do 28.9.2018 bude v AP Ateliéru (Ing. arch.Josef Pleskot), Komunardů 5, Praha 7, přístupná zajímavá  a krásná výstava Jan Malý: 2000 + 18 / Fotografování architektury.  Otevřeno pracovní dny 9:00 – 18:00.

AP Ateliér pokračuje v projektu „Prostor pro všechna média“ výstavou prací významného českého fotografa Jana Malého (1954–2017).

Od 80. let se Jan Malý na popud historiků Rostislava Šváchy a Petra Wittlicha věnoval dokumentaci tehdy opomíjené předválečné architektury. Jeho snímky secesní, kubistické a funkcionalistické architektury na pozadí normalizační šedi mají kromě profesionální bravury jemnou ironii. Fotografie architektury se pak Malému stala celoživotním zájmem.

Jan Malý (16. dubna 1954 Praha – 5. dubna 2017) byl český fotograf. Byl známý jako spoluautor časosběrného fotografického cyklu Český člověk, dokumentující portréty Čechů a Češek od roku 1982. Dalšími autory této série jsou Ivan Lutterer a Jiří Poláček. V letech 1973–1978 vystudoval na FAMU obor fotografie.

Kromě portrétů fotografoval také architekturu, jeho snímky obsahují knihy Rostislava Šváchy Od moderny k funkcionalismu: proměny pražské architektury první poloviny dvacátého století a Od moderny k funkcionalismu, publikace Petra Wittliga Secesní Prahou a kniha Jiřího Kovtuna Pražský hrad za T.G. Masaryka. K autorově volné tvorbě patří například cykly U Nováků (1974), Reduta, (1975), Na silnici – stánkaři (90. léta), Samota (70. léta) nebo Francouzské pobřeží (90. léta)Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jan Malý: 2000 + 18 / Fotografování architektury