Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Jan Kaplicky. Výkresy

Do 16. 6. 2015 bude v 5.patře Veletržního paláce Národní Galerie, Dukelských hrdinů 47, Praha 7, přístupná velmi zajímavá výstava Jan Kaplicky: Výkresy.

Jan Kaplický (1937–2009) je české veřejnosti znám především jako vizionářský architekt, hledající nové pojetí architektury, který svými projekty dokázal vzbuzovat vášně kladné i záporné. Specifickou stránkou jeho práce byl způsob prezentace návrhů prostřednictvím neopakovatelných kreseb, které v době předpočítačové udivovaly (a dodnes udivují) svou precizností. Kresba byla Kaplického vášní, z níž se stala jeho autorská značka.

Na výstavě je představeno více než 20 velkoformátových kreseb, které již byly v březnu letošního roku vystaveny v AA galerii v Londýně. Pro zastavení v Národní galerii v Praze je výstava doplněna o několik typických modelů, které se vztahují k námětům kreseb a ukazují další z charakteristických přístupů architektovy tvorby.

Na vernisáži výstavy byla prezentována stejnojmenná kniha, kterou vydal Nadační fond Kaplicky Centre. Text ke knize:

Jan Kaplický (1937– 2009) byl vizionářským architektem s velkou vášní pro kreslení. Kreslení bylo jeho způsobem objevování, popisování a konstruování a právě prostřednictvím výkresu prezentoval okouzlující architektonickou obraznost nejvyššího řádu.
Tato kniha je souborem a zároveň oslavou mnoha skic, izometrických řezů a fotomontáží. Tyto výkresy se datují od raných let po nezávislé praxe, přes práce Future Systems ze sedmdesátých let až po poslední výkresy tuší z poloviny let devadesátých. Prezentované projekty sahají od designových studií pro Mezinárodní vesmírnou stanici, na kterých se podílel ve spolupráci s NASA, až po Media Centre na kriketovém stadionu Lord’s, vítěze Stirlingovy ceny za architekturu v roce 1999.

Jan Kaplický byl jedním z posledních velkých architektů, umělců a básníků v jedné osobě, spravujících dědictví, jehož kořeny sahají do období rané renesance a jež s objevem počítačového designu mezitím téměř vymizelo. Má-li pro budoucí generaci architektů tato kniha jedno ústřední poselství, je jím to, že výkres jakožto umění a obor nesmí být zapomenut.

Knihu můžete zakoupit v knihkupectví Národní technické knihovny nebo v jejím e-shopu – https://eobchod.cvut.cz/literatura_ostatni/komisni_zbozi/jan_kaplicky_vykresy-150029530

http://kaplickycentre.org/cz

www.ngprague.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Jan Kaplicky. Výkresy