Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jakub Tytykalo: Sandboxing

Do 5. 9. 2023 je v prostorech uměleckého studia spolku Prám, Čerpadlová 4b, Praha 9 (vlak, tram, bus Nádraží Libeň), přístupná velmi zajímavá výstava obrazů a instalací Jakuba Tytykalo: Sandboxing.

Kurátorem výstavy je Radek Wohlmuth a níže jeho text k výstavě:

Název nové výstavy Jakuba Tytykala (1984) představuje drobnou skládačku významů, která v sobě obsahuje všechny podstatné aspekty jeho nových prací a nakonec i způsob jejich vnímání. V první řadě je ho možné číst jako složeninu slov sand / písek a lightbox, což odkrývá jak hlavní inspirační zdroj a předmět zájmu, tak ústřední médium projektu, kterým Jakub Tytykalo rozšiřuje svůj vizuální rozsah většinově ukotvený v malbě. Přestože je přítomná i tady, její role je tentokrát poněkud odlišná, protože v první řadě uvozuje instalaci koncipovanou ve smyslu krajiny.
 
Termín sandboxing ovšem existuje i jako celek. V herní praxi označuje takový typ gamesky, kde hráč v podstatě nastavuje svá vlastní pravidla a parametry jednání. Systém mu klade pouze minimální překážky, takže jeho postava může podle libosti měnit prostředí a dokonce si i vybírat úkoly. Také do motivů z prosvětlených fotografií, které se nacházejí na pomezí reality a abstrakce, je možné implementovat své asociační řetězce a interpretovat je podle sebe. V tomto ohledu fungují jako skutečný sandbox – pískoviště pro představivost.
 
Členitý prostor galerie plný výklenků, světlíků, průhledů a převýšení, z něhož instalace vychází, tvoří nedílnou součást projektu. Právě díky němu je možné vizuálně zevlovat nejen v jednom každém obraze nebo objektu, ale i v rámci celého prostoru, a nechat se tím volně unášet. Prchavá efemérní malba i písečné makro modelované světlem vytvářejí spolu s architektonickými dispozicemi nedopovězené místo, jež nemá minulost ani budoucnost, ale kde je možné trávit naprosto svobodně čas a bez omezení vnímat pohyb, siluety, pocity, světla a stíny, které při troše štěstí mohou člověka dovést až na úroveň podvědomí.
/Radek Wohlmuth/


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jakub Tytykalo: Sandboxing