Vernisáž Jakub Tajovský: Brokenground
Do 9.8.2020 se můžete v (A)VOID Gallery, Rašínovo nábřeží, Praha 2 (pod Tančícím domem, v oblouku v nábřežní zdi č. 10, u přístaviště parníků), podívat na zajímavou výstavu Jakuba Tajovského: Brokenground.
Jakub Tajovský je vizuální umělec. Svým multimediálním pojetím obrazu rekonstruuje fenomén malby a představuje malbu jako pohled oddělený od těla pozorovatele, který zkoumá dimenze vlastního projektivního pohybu. Tělem obrazu je jeho podklad procházející procesy zkreslení, negací a potvrzování.
Barva je základem malířského výrazu. Tu ale Tajovský záměrně nahrazuje pojmem „malířská hmota“ který vedle barevného spektra vyzdvihuje i další fyzikální kvality matérie malby a nabízí syntézu nesourodých polarit.
Skrze experimenty s technologií Jakub často dochází k fúzi obrazu a sochy či analogového a virtuálního objektu.
Experiment staví autora do dialogu s materiály a procesy utvářejícími obraz. V Jakubových výstupech zůstává malba určitým referenčním polem, bodem návratu, jednotící plochou, kterou autor často nahlíží zvenku, z perspektivy jiných médií a cizích materiálů.
Výstava Brokenground je dalším ze série výstupů zkoumajících syntézu zdánlivě protichůdných polarit přirozeného a umělého.
Ve snaze o syntézu nelze zacházet s protichůdnými extrémy odděleně. Ať už se jedná o přírodu a člověka nebo virtuální a analogová prostředí, polarity vždy představují jakousi zjednodušenou škálu pohybu ve známém prostředí.
Jako každé prostředí i uměle vytvořená prostředí obrazu mají svůj „pevný“ základ (ground, grunt, pozadí …).. Pozadí je neutrální plocha, uzemňuje pohled a představuje sadu fyzických možností/omezení definujících každý obraz. I přes svou relativní stabilitu prochází základ obrazu neustálým fyzickým i symbolickým procesem rozmělňování a formace. V určité fázi může deformované pozadí proměnit námi vnímané spektrum a nutí nás přehodnotit náš vztah k vnímané skutečnosti. Černobílá gesta obrazů zachycují surovou dualitu světla a tvaru. Evokují černobílé fotografie, digitalní rendery, nebo šum obrazovky. Mohou také zjednodušit pohled na složité problémy.
Jaká je skutečnost obrazu?… Pohyb mezi abstrakcí a realizací… Racionálním uvažováním bychom mohli vyvodit závěr, že realistické pozadí je fyzická materie a základem abstrakce je zase mysl člověka. Nic ale nebývá tak úplně černobílé. Barevnost hmoty spočívá spíše v iracionální druhové rozmanitosti a škálovatelnosti vizuálních vjemů. Barevné spektrum je didaktická abstrakce.
…
Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Honza Ch.