Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jakub Flejšar: Mezi hmotou a stínem

Do 3. 4. 2024 je v malé výstavní síni Mánesa (provozuje Galerie Art Concept by Galerie Art Praha), Masarykovo nábřeží 250, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Jakuba Flejšara: Mezi hmotou a stínem.

Otevírací doba Út – Pá: 13 – 19h.

JAKUB FLEJŠAR (1980) – sochař, trenér snowboardcrossu. V letech 2002 – 2007 Vysokou školu uměleckou průmyslovou v Praze, v ateliéru Socha II. prof. J. Beránka.

Autorovu tvorbu charakterizují figury, postavy, hlavy a další fragmenty lidského těla, které ve tvůrčím vývoji autora nabývají postupně až abstraktních forem. Nejčastěji používaným materiálem je dřevo a kov. Tyto materiály vystihují autorův vztah k životu a odrážejí ústřední téma tvorby, jímž je otázka lidského bytí a smyslu existence. Plastiky připomínající průhledné, téměř robotické struktury vystihují autorovo vnitřní pochopení, že tělo je jen hmotnou schránkou, kterou rozpohybuje až smysly neuchopitelná, neviditelná složka – individuální bytí neboli duše. Flejšarovy práce nejsou reflexí žádné aktuální problematiky společnosti, ale nadčasovým zosobněním lidské existence, jejíž projev má v hmotném světě svůj začátek i zánik.

Od roku 2002 autor svá díla pravidelně vystavuje jak samostatně tak na společných výstavách u nás i v zahraničí. Jeho realizace je možné potkat nejen u nás, ale i v Německu, Japonsku, Svýcarsku, USA, Kanadě, Turecku či Řecku.

Kromě aktivní sochařské práce se léta věnuje také snowboardcrossu. Jako trenér Evy Adamczykové-Samkové se podílel na první zlaté olympijské medaili z tohoto sportu na ZOH v Sochi 2014 a na plno dalších velkých výsledcích českého snowboardcrossu.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jakub Flejšar: Mezi hmotou a stínem