Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jahangir Yusif: Distance

Do 24.2.2017 bude v nově otevřené Galerii Lucerna, Štěpánská 61, Praha 1 – Palác Lucerna, mezipatro (po schodech a naproti vstupu do Kina Lucerna), přístupná výstava fotografií Jahangira Yusifa: Distance.

Výstava zachycuje fotografické portréty rodinných příslušníků ázerbájdžánských politických vězňů. Autorem je fotograf Jahangir Yusif, který se dlouhodobě věnuje otázce lidských práv. Výstava „Distance“ (vzdálenost) se odehrává v rámci stejnojmenného projektu spolku Art for Democracy.

Jedním z aspektů tohoto projektu je upozornit na politické represe ze strany ázerbájdžánské vlády a na boj straníků, aktivistů a novinářů, ochránců lidských práv. Jde o vzdálenost mezi potlačovaným životem aktivistů a jejich bojem za individuální a společenské svobody.

Vzdálenost mezi autoritářským státem a demokratickou společností, za kterou bojuje občanská společnost v Ázerbájdžánu již mnoho let. Art for Democracy je kampaň, kterou založili ázerbájdžánští umělci a ochránci lidských práv v prosinci 2012.

Jejím cílem je kreativními způsoby zvýšit povědomí o lidských právech v Ázerbájdžánu a podporovat demokratické reformy.

Ázerbájdžán je jihokavkazská země, ve které vládne tvrdou rukou rodina Alijevů již několik desítek let. Země dlouhodobě porušuje lidská práva, potlačuje svobodu slova, oponenti režimu jsou vězněni, novináři zastrašováni.

Art for Democracy je kampaň, kterou založili ázerbájdžánští umělci a ochránci lidských práv v prosinci 2012. Jejím cílem je kreativními způsoby zvýšit povědomí o lidských právech v Ázerbájdžánu a podporovat demokratické reformy.

Jahangir Yusif absolvoval studia politologie a jako fotoreportér se živí od roku 2012. Ve svých fotoreportážích se věnuje především sociální a politické situaci v Ázerbájdžánu, tak jako životním podmínkám obyvatelů této země. Během prezidentských voleb v roce 2013 působil v roli oficiálního fotografa v kampani opozičního kandidáta Jamila Hasanaliho. Spolupracoval s Rádiem Svobodná Evropa, BBC Azeri, jeho fotky byly publikovány v The Guardian a Frankfurter Allgemeine. Sledoval také poválečnou situaci v Iráku při desátém výročí okupace.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jahangir Yusif: Distance