Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jáchym Šimek: Space Fabric / Wooden Particle (poem)

12. 4.-16. 6. / Karpuchina Gallery / Socha

Do 16. 6. 2023 najdete v Karpuchina gallery, Rybná 22, Praha 1, v přízemí velmi zajímavou výstavu Jáchyma Šimka: Space Fabric / Wooden Particle (poem).

„Ty zjevně ještě žiješ… To máš vážně štěstí. Smrt by tě možná ušetřila těch snů.”
Při odumírání organismu se postupně začnou buňky, ve kterých je uloženo DNA, rozpadat do stále menších částí. To, že jsou často kontaminovány okolními mikroorganismy, je posléze činí ještě více nečitelnými. Profesor Reich a jeho laboratorní tým proto vytvořili experimentální artefakty, pomyslné časové schránky, do kterých uložili za účelem jejich záchrany (a s tím i Minulosti) nejzásadnější informace nashromážděné během jejich pobytů na Zemi.
Náš příběh se odehrává o mnoho let později na tenkém předělu mezi herní realitou a sny, kdy je realita už jen dávným pojmem z Minulosti. Minulost neexistuje – všechny vzpomínky na ní byly vymazány při posledním vymírání druhů. Protagonista* příběhu se za účelem antropologického výzkumu, nutným pro svoje další dílo, vydává na cestu do vzdáleného místa v noosféře, aby získal informace o tzv. radikálních** artefaktech. Ty měla po sobě zanechat skupina archeologů z Minulosti. Tyto časové schránky jsou v herním slovníku kopií checkpointů, míst ve hře, kde se postava hráče objeví po smrti. Aby se k nim dostal, musí protagonista podle pravidel nejprve zemřít.
Smrt ho úspěšně dostává k předmětu jeho zkoumání. Každý jednotlivý artefakt zobrazuje úsek Minulosti, nashromážděnou informaci. Protagonista brzy dochází k závěru, že mezi objekty existuje přímá spojitost, že jeden nemůže existovat bez druhého. Do svého deníku si poznamenává: POKUD CHCEME TUTO HRU POCHOPIT JAKO CELEK, MUSÍME POSTUPOVAT SKRZE JEDNOTLIVÉ CHECKPOINTY. JEDINĚ TAK ZÍSKÁME POVĚDOMÍ O TOM, KAM SMĚŘUJE. Na závěr si pro sebe zapíše radu: PŘI NEÚSPĚCHU SE VRÁTIT K PŘEDCHOZÍMU CHECKPOINTU.
𝗩 𝘁𝗲𝘅𝘁𝘂 𝗯𝘆𝗹𝗮 𝗽𝗼𝘂ž𝗶𝘁𝗮 𝗰𝗶𝘁𝗮𝗰𝗲 𝘇 𝘃𝗶𝗱𝗲𝗼𝗵𝗿𝘆 𝗦.𝗧.𝗔.𝗟.𝗞.𝗘.𝗥. 𝗦𝗵𝗮𝗱𝗼𝘄 𝗼𝗳 𝗖𝗵𝗲𝗿𝗻𝗼𝗯𝘆𝗹 (𝟮𝟬𝟬𝟳).
____________________________________
* Jáchym Šimek (°2000) je autorem zabývajícím se převážně sochou a prací s (ne/mezi) prostorem. Nabouráváním všeobecně přejímaných představ o sochařských postupech jeho práce požaduje jiný, poučený způsob nahlížení a chápání smyslu sochy jako média takového. Reliéfy na výstavě Space Fabric / Wooden Particle ( Poem ) lze vnímat spíše jako artefakty-záznamy, vzniklé na základě komplexního myšlenkového procesu, v Šimkově případě uvažování o metaverzu, černých dírách, vortexu, fyzikálních zákonech a superdeterminismu.
Šimek je studentem Ateliéru figurálního sochařství na Akademii výtvarných umění a v Karpuchina Gallery se představuje svou vůbec první sólovou výstavou.
** Radikální vzhledem k jejich možnosti významně změnit Minulost, přítomnost i budoucnost


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jáchym Šimek: Space Fabric / Wooden Particle (poem)