Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Ivo Popek: Peří na kolejích

21. 8.-19. 9. / Galerie Portheimka / Fotografie

Do 19. 9. 2023 je v galerii Portheimka, Štefánikova 12, Praha 5, v malé galerii (vchod blíže k Arbesově náměstí a po schodech nahoru), přístupná velmi zajímavá výstava fotografií Ivo Popka: Peří na kolejích.

Kurátoři výstavy: Nadia Rovderová a Ondřej Neff
 
Text autora k výstavě:
„Zastavený stroj musí být spuštěn“, napsal slavný architekt Jean Nouvel o Smíchově počátkem devadesátých let. (Potud citát z podnětné knihy Slavné stavby Prahy 5).
A spustil onen stroj báječně a jedinečně. Budova Zlatého anděla nastartovala mohutný stavební boom kdysi okrajové průmyslové čtvrti, ve které jenom kolejiště s vlečkami pro továrny zabíralo plochu větší vesnice.
Pak došlo i na to kolejiště. Developeři (obrazně řečeno) vytrhali koleje a nějaký čas se na prázdné ploše nic nedělo. Pro oblast za Ženskými domovy nastal jakýsi pomyslný rok nula.
Jakožto člověk, žijící nedaleko jsem s jistým zalíbením sledoval tu zdánlivě prázdnou plochu, která ovšem umožňovala daleké výhledy na leckteré turisticky neprofláklé části Prahy, ale i její monumenty. Nešlo samozřejmě přehlédnou bájný Vyšehrad a časem jsem objevili zajímavá, až bizarní propojení nádraží s Hradčany. Také jsem zjistil, že ona prázdná plocha žije svým, sice utlumeným, ale různorodým životem. Z ničeho nic se tam načas objevil cirkus, na okraji prostoru si pár lidí vytvořilo trvalé bydliště, a tak. Celý ten prostor ve střídajícím se počasí neuvěřitelně měnil svoji náladu, atmosféru, Připadlo mi, že to „nic“ stojí za zachycení. Že už zanedlouho nebude, vysoké domy přetnou pohledy do dálek, a že možná někdo bude jednou třeba rád, že ten zvláštní stav prostoru zachytil. Pořád jsem nevěděl, jak do toho pojmout tu vlastní nádražní budovu. Její architekti z konce abecedy, ale nikoli, co do kvality, Jan Zázvorka a Jan Žák, odvedli v první polovině padesátých let dobrou práci, ale nějak se mi nechtělo ukazovat jenom architekturu, ani nejsem typ reportéra, který dokáže nenápadně zachycovat všemožné lidské typy v zajímavých situacích.
A tak jsme zase u toho symbolického smíchovského Anděla. Přirozené, nikoli vymyšlené centrum čtvrti nejméně od dob fresky anděla na jednom z domů z devatenáctého století, pokračuje ve zmíněné stavbě architekta Nouvela. Společně s režisérkou, herečkou a spoluautorkou zámyslu s křídly, jsme oslovili další spřízněné herecké duše a trochu jsme si po dya večery hráli v prostorách nástupišť a podchodů. Specifický výstavní prostor v levém křídle Portheimky umožňuje vystavit jednotlivé soubory odděleně.
V „prázdném nic“ už vládnou stavbaři, průhledy se zavírají, budova nádraží se také chystá omládnout. Fotografie zůstanou. Zdali právem, je na vás.
Ivo Popek
 
O autorovi:
Ivo P o p e k
– narozen v roce 1949 ve Třebovicích
– v letech 1968 – 1973 studium na FAMU, obor kamera
– 1973 – 1975 Armádní film, KF studio Gottvaldov
-1975 – 1993 kameraman Československé televize,
studio Ostrava
1993 – dosud kameraman na volné noze, spolupráce
se všemi hlavními studii a mnoha dalšími,
především v České televizi Praha, Ostrava, Brno
Pracoval v mnoha žánrech televizní tvorby, především
v dokumentu a hrané tvorbě, částečně také jako režisér.
Spolupráce mj. s režiséry Otakarem Koskem,
Jiřím Svobodou, Janou Semschovou, Davidem Sísem,
Radovanem Lipusem, Dušanem Kleinem, Ivo Trajkovem,
Václavem Křístkem, Ondřejem Trojanem…..
 
Filmy:
Jsou určité hranice – vítězství na MTF v Tokiu
Evangelium podle Pastýřů – 3. místo festival v Banffu (Kanada)
Udělení milosti se zamítá
Boží duha
Historky od krbu- Postup
Mlýny atd….
Seriály:
Přátelé zeleného údolí
Gen , Jak se žije (některé díly)
Šumná města, Šumné stopy
Ulice
atd.
 
Od roku 1999 žije na Smíchově.
 
Poděkování:
Martina Krátká
Nadia Rovderová – Artinbox Gallery
Ondřej Neff
Anna Glässnerová
Ivanka Rada Iljenko
Jana Kozubková
Anna Patočková
Úřad městské části Praha 5
Šárka Nadri
Gabriela Froňková-Dousková
Jiří Krátký st.
Jiří Krátký ml.
David Vávra
Vladimír Kořínek
a
Blanka Popková
a
všem lidem, kteří se vyskytovali tam, kam mířil můj objektiv.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Ivo Popek: Peří na kolejích