Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Ivan Ouhel a Mimmo Roselli

5. 8.-3. 9. / Nová síň / Malba

Do 3. 9. 2021 bude v Galerii Nová síň, Voršilská 3, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Ivan Ouhel a Mimmo Roselli.

Výstava je věnována památce Ivana Ouhela a zároveň oslavou jeho tvůrčího života.

Text PhDr. Jana Rouse k výstavě:

Po téměř třiceti letech vystavují společně ve stejné výstavní síni výtvarní umělci a přátelé Ivan Ouhel a Mimmo Roselli. Jejich tvorba se odvíjí stále ze stejného základu. U Ouhela je to malba, která, i když se svým viděním a cítěním pohybuje stále v prostoru přírody, odpoutává se od ní postupující abstrakcí –  redukuje tvary a formy, zobecňuje a prožívá jejich dění a jevy a proměňuje je v události barvy, plochy, a jejich kontrastů, někdy až konfliktů. Jeho obrazy, jakkoliv emotivně a meditativně založené, pracují současně s geometrií, s liniemi a plochami, které proměnou  obrazové konstrukce dávají obrazům další výrazové možnosti. V této poloze se také snadno dorozumívají s tvorbou Roselliho, vyrůstající naopak z minimalistických záznamů, linií a čar, nejprve v malých plochách desek a kreseb, z nichž vytváří často série a řady. Ty nejprve vyznačovaly plochu, kterou členily a rozměřovaly, v určitém okamžiku se však převracejí do prostoru. Linie prostor a věci propojují  a vytvářejí jeho novou konstrukci. Pro Roselliho však tyto linie, vedené ze všech možných míst, ploch, stěn představují zároveň jinou formu komunikace. Důležitými pojmy jeho teoretických úvah jsou také dotyk, dotýkání (toccare) a vylaďování (accordatura).  Dotýkání je pro oba důležitým pojmem – Ivan Ouhel se svými obrazy dotýká stále více principů přírodního dění, odkrývá jeho řád a vesmírné souvislosti, zatímco Roselli odkrývá možnosti jemné geometrie prostoru a liniemi jej propojuje a otevírá k další komunikaci.

PhDr. Jan RousFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Ivan Ouhel a Mimmo Roselli