Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Ivan Komárek: Bez figury

29. 3.-10. 4. / Nová síň / Malba

Do 10. 4. 2022 bude v Galerii Nová síň, Voršilská 3, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Ivana Komárka: Bez figury.

Krajina a geometrie jsou ve výtvarném umění dvě naprosto odlišné kategorie. Jdou však smysluplně propojit, jak dokládá v novém cyklu obrazů malíř Ivan Komárek (1956).
Autor, který působí na výtvarné scéně víc než čtyři desítky let, je nejčastěji charakterizován slovy „bytostný figuralista“. Průběžně se ale od svého hlavního tématu odklání a přichází s jinými, v kontextu svého díla pro mnohé překvapivými motivy. Byl jimi třeba soubor obrazů květin a nyní cyklus velkoformátových geometrických kompozic, v nichž se odhalí pozornému pozorovateli hmoty hor, hloubky údolí, vzdálené horizonty i jasné vysoké nebe. S geometrií pracoval i v dalších obrazech, jež vyjadřují hutně a důrazně symboliku jednoho jediného slova, ať už jde třeba o Bránu, Svatyni, Architektoniku nebo Mosty.

Výstavu v Nové síni nazval příznačně Bez figury, protože zahrnuje výběr právě těchto geometrických kompozic z let 2020-2022, doplněných však i několika staršími pracemi, které ukazují, že i tento způsob vidění světa se v jeho tvorbě průběžně objevuje, do jeho tvorby patří a má v ní své pevné místo.

www.ivankomarek.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Ivan Komárek: Bez figury