Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Ivan Komárek: Barvy květin

11. 6.-14. 7. / Galerie Millennium / Malba

Do 14.7.2019 bude v Galerii Millenium, Tržiště 5, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Ivana Komárka: Barvy květin.

„Květiny patří v malířství k tradičním, základním tématům. Maloval jsem jejich různé podoby už jako student a zjistil, že to vůbec není snadné. Později se mi květiny stávaly součástí figurálních kompozic obrazů“ říká Ivan Komárek.

Východiskem pro cyklus maleb na plátně, který postupně vznikal od roku 2017 do roku 2018, bylo několik raných kreseb a také objekty s motivem květin vytvářené z polystyrenových potravinářských tácků. Série maleb zahrnuje na sto děl malovaných na plátna 50 x 70 cm akrylovými barvami, s použitím asambláží a s detaily zlacenými pravým zlatem, platinou, stříbrem a mědí.

„Bavilo mě, že jedno v podstatě jednoduché téma má tolik možných variant, a stále přicházely další. Až mě překvapilo, jak je to zajímavý element, co se s ním dá dělat, jak je výtvarný, jak se může proměňovat a jak nekonečně má podob“ dodává výtvarník. K souboru maleb vznikly i prostorové objekty – obří květiny z papírového sendviče, malované akrylem. Kolekce byla v roce 2018 vystavena v Muzeu moderního umění v Káhiře.

….

Ivan Komárek (* 24. prosince 1956 Praha) je český malíř a grafik. Zabývá se také tvorbou objektů, keramickou plastikou a realizacemi v architektuře (malba na zeď, keramické obklady), ilustracím a užité tvorbě.

Pochází z rodiny diplomata, který během studií práv soukromě navštěvoval přednášky na VŠUP a spřátelil se s umělci. K rodinným přátelům patřili Otakar Kubín a Jan Bauch. Ivan Komárek studoval v letech 1972-1976 na Střední odborná škole výtvarné v Praze, ale škola v době normalizačního režimu neměla kvalitní pedagogy a nesplnila jeho očekávání. Proto v posledních dvou letech studia navštěvoval Jana Baucha a učil se u něj soukromě malbě i historii umění.

Od roku 1976 pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze, nejprve v kreslířské přípravce prof. Václava Pospíšila a později v malířské speciálce prof. Jana Smetany. Po celou dobu studia docházel na večerní kreslení podle aktu, které vedl asistent Václav Turek. Studia ukončil roku 1982 sérií čtrnácti portrétů v životní velikosti, technikou olejomalby na plátně.

Během studia hledal možnost kreslit model v pohybu a navštívil tělocvičnu boxgymnastiky. Nakonec se sám zapojil do boxerských tréninků a stal se spoluzakladatelem skupiny boxujících umělců Boxart, iniciované Jiřím Sozanským. Skupina požádala o registraci SČVU a od roku 1989 několikrát společně vystavovala. Oficiálně zanikla roku 2006, ale neformálně se i nadále schází k tréninkům. Ivan Komárek poprvé vystavoval na společných výstavách mladých výtvarníků v roce 1987 (Galerie mladých u Řečických, Rockfest) a na neoficiální výstavě Konfrontace VI (vnitroblok ve Vysočanech). Žije a pracuje v Praze a v Kladně.

Více na: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ivan_KomárekFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Ivan Komárek: Barvy květin