Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Ivan Brtna (1948-2016) – obrazy a kresby

6. 2.-28. 2. / Novoměstská radnice / Malba

Do 28.2.2019 bude v Galerii (v přízemí) Novoměstské radnice, Karlovo nám. 1/23, Praha 2 (vstup z Vodičkovy), přístupná velmi zajímavá výstava Ivan Brtna – obrazy a kresby.

Akademický malíř Ivan Brtna (28. 3. 1948, Rumburk – 15. 11. 2016, Praha) vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, atelier užité a monumentální malby. Během svého profesního života se věnoval malbě, kresbě, užité grafice, ilustraci, realizaci v architektuře. Jeho dílo je nebývale rozsáhlé – tzn. na tisíc maleb, stovek kreseb, desítky grafik a další tvorby z oblasti výtvarného umění. 34 let působil jako pedagog na Výtvarné škole Václava Hollara v Praze (výuka figurálního kreslení).

Základem každé malby Ivana Brtny je prostor pečlivě budovaný a modelovaný z geometrických elementů. Do tohoto prostoru malíř zasazoval prvky spojené s realitou. Užití barev je v jeho obrazech klíčové. Výraznou roli v jeho tvorbě hraje kresba tuší, již Ivan Brtna sám pro sebe nazýval kaligrafií, protože mu svou dekorativností právě kaligrafii připomínala.

Malíř Ivan Brtna byl držitelem řady ocenění. Posledním získaným oceněním, ještě za jeho života, byla v roce 2002 Cena UVU ČR (Středoevropské bienále kresby v Plzni).

Od roku 1971 měl Ivan Brtna řadu samostatných výstav v Čechách i v zahraničí. Účastnil se mnoha společných výstav. Poslední samostatné výstavy po roce 2000 se konaly tři: V Galerii Jiřího Trnky v Plzni (2003), ve Výstavní síni České spořitelny v Praze (2015) a v Galerii ART+UM v Praze (2017).

Ivan Brtna zemřel po vážné, dlouhotrvající nemoci ve věku 68 let. Do poslední chvíle byl nesmírně plodný – denně pracoval a věnoval se nejenom kresbě, ale i malbě a dalším technikám.

 Kateřina Urbanová, PR výstavy

…..

Všechny fotky z výstavy: Petr.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Ivan Brtna (1948-2016) – obrazy a kresby