Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Irina Lotarevich: Galvanic Couple

Do 16.2.2020 bude v Centru současného umění Futura, Holečkova 49, Praha 5, přístupná v 1.patře výstava Iriny Lotarevich: Galvanic Couple.

Evidování / třídění / rozčleňování. Jedna páka uvolňuje páru, jiná ji zastavuje.

Galvanické dvojice, instalace Iriny Lotarevič, postavená na soše dvou spojených člunů, byla pojmenována podle procesu galvanické koroze, jevu, ke němuž dochází, když jsou dva odlišné kovy elektricky spojeny pod vodou. Když je vytvořena galvanická dvojice, stane se ten méně ušlechtilý kov z páru anodou a koroduje rychleji než by tomu bylo bez spojení, zatímco z toho druhého se stane katoda a koroduje pomaleji, než kdyby byl sám.

Jednou se mi přítelkyně svěřila, že nerozumí, jak je možné, že čluny plují na vodě. Nebudu lhát, ani já jsem neznala odpověď. V té době jsme obě chápaly koncept výtlaku jenom jako přetrvávající pocit. Člun pluje, když vytlačí větší objem vody než je jeho hmotnost. Kámen hozen do moře plout nebude, je příliš těžký a vytlačí příliš málo vody. Člověk se může cítit vytlačen ze svého místa kdekoliv a kdykoliv, po dlouhou nebo krátkou dobu. Člověk se potopí, když si naplní kapsy kamením.

Lotarevičové čluny, nebo milenci, jsou vyrobeny z kovu a nikdy neměli plout. Je v nich příliš mnoho děr. Unikající vzduch bude bublat nahoru k povrchu a klokotat solí.

Christina Gigliotti

….

Všechny fotky z výstavy: PetrFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Irina Lotarevich: Galvanic Couple