Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Irena Křivánková: Tetramin

Do 26.3.2017 bude v Art & Event Gallery Černá Labuť, Na Poříčí 25, Praha 1, 8.patro výtahem, přístupná zajímavá výstava obrazů Ireny Křivánkové: Tetramin.

Galerie je pro veřejnost přístupná o sobotách a nedělích, a to vždy od 14 do 19 hodin. Vstup zdarma.

Využijte i možnost soukromých a komentovaných prohlídek ve vámi preferovaném termínu po předchozí domluvě na e-mailu art@cernalabut.cz.

Současná výstava Ireny Křivánkové nabízí obrazy z let 2015-2017. Kdo by znal jen autorčiny počáteční divoké figurativní obrazy, řekl by, že se jedná o úplně jiného malíře. Za vším však stojí Křivánkové „vnitřní“ svět – svět vlastních pocitů, svět, jenž je živen intuitivním vnímáním skutečnosti, které se nezabývá ani tak „jevovou slupkou“ předmětů a dění, ale spíše se vztahuje k něčemu, co se děje „za“ nebo nějak „neviditelně“. Irena Křivánková je tedy stále „svá“. Točí se kolem teritoria vlastních prožitků. Jen se mění způsob malířského vyjádření: od expresivní figurace se dostává k obrazům, v nichž vládne až překvapivý klid.

Irena Křivánková (*1972)
Již ve velmi útlém věku se Irena Křivánková rozhodla stát se malířkou. Svého snu se nevzdala a v roce 1999 absolvovala ateliér figurální monumentální malby na Fakultě výtvarných umění v Brně u profesora Jiřího Načeradského. Přesně před dvaceti lety, ještě před dokončením studií, měla v Brně svou první samostatnou výstavu (Galerie v IBC). Mnohé se od té doby změnilo. Pokud by před nás pověsili dva obrazy, jeden z počátků Ireniny tvorby a druhý ze současnosti, možná by nás ani nenapadlo, že se jedná o díla téhož umělce. Počáteční tvorba Ireny Křivánkové, ovlivněná mimo jiné výtvarným projevem již zmíněného Jiřího Načeradského, je velmi expresivní, jak tahy štětcem, tak svou barevností. Figury v jejích výjevech ze života mají výrazné kontury a celkovou výrazovou dynamiku. Velká plátna, která má Irena v oblibě, jí umožňují rozpřáhlé tahy štětcem, dopřávají jí pocit svobody. Nevyhýbá se však ani intimním formátům. Ireniny obrazy nepostrádají hravost a vtip. Dokládají to například obrazy s tematikou buldočků z let 2001-2002. Irena Křivánková náměty svých obrazů svižně střídá. To vychází z umělčina přístupu k malbě samotné, vždy totiž maluje to, co je jí v tu dobu nejbližší, co ji zasáhne až do nitra duše. Od autoportrétů, krajin intenzivních barev či figurálních výjevů se přes motivy fauny dostává k flóře. Konkrétní se pomalu stává abstraktním. Barevnost Ireniných obrazů se uklidňuje, zjemňuje. Když už máme pocit, že jsme Ireninu dílu porozuměli, překvapí nás zcela odlišným stylem i výrazovými prostředky. Marně bychom tak v díle Ireny Křivánkové hledali vzorec, podle kterého volí náměty a barevnost svých obrazů. Vše se mění v závislosti na jejím momentálním i životním rozpoložení.

www.krivankova.com



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Irena Křivánková: Tetramin