Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Introducing Pedro Henriques: Půst

Do 7.1.2018 bude v Prezidentském salonku Veletržního paláce Národní Galerie, Dukelských hrdinů 47, Praha 7, přístupná instalace Introducing Pedro Henriques: Půst.

Dílo Pedra Henriquese se pohybuje mezi vytvářením obrazu a objektu a často obývá jakýsi dvou a půl dimenzionální prostor, jehož percepce je nedefinované a nejednoznačné povahy. Pedro Henriques studoval malířství na Univerzitě výtvarných umění v Lisabonu a ke své práci využívá postupy a materiály charakteristické pro nejrůznější výtvarná odvětví, od dřeva s potiskem přes akryl řezaný laserem po modifikované ready made objekty vypůjčené ze světa komerce a maloprodeje, pro nějž jsou typické.

Jeho zatím poslední výstava s názvem Půst sestává ze série nedávno dokončených děl, která se týkají rychlosti, jejího chápání a dopadů, jež má na současný život. Podivné objekty, které Henriques skládá z prefabrikovaných předmětů a volumetrických obrazů a textů, se vyznačují formálními a konceptuálními kvalitami, které bez ustání odkazují na lidské tělo. Objekty, které se podobají protézám, tedy pomůckám, jež jsou umělým „nástavcem“ (lidského) těla, se zamýšlejí nad stávajícím chápáním lidského a nad postupnou proměnou lidského ve zdánlivě post-lidské. Tělo se skrze vícečetnou průhlednost rozpadá na fragmenty, které jsou reorganizovány a poskládány v nové objekty zpochybňující současné metody zobrazování a nazírání i, což je ještě důležitější, kognici, materiálnost, virtualitu, umělost a kontext, jímž jsou utvářeny. Výstava aplikuje kognitivní postupy na současný virtuální svět a s jejich pomocí vytváří svět vlastní, scenerii složenou z prapodivných objektů, jejíž lákavá materiálnost nám připomíná stále se rozrůstající nemateriální svět, jenž nás dnes obklopuje.

Výstava představí také video portugalského umělce a akademika Miguela Soarese, který je hostem výstavy.

Dílo Pedra Henriquese (1985) se pohybuje mezi vytvářením obrazu a objektu a často obývá jakýsi dvou a půl dimenzionální prostor, jehož percepce je nedefinované a nejednoznačné povahy. Pedro Henriques studoval malířství na Univerzitě výtvarných umění v Lisabonu a ke své práci využívá postupy a materiály charakteristické pro nejrůznější výtvarná odvětví, od dřeva s potiskem přes akryl řezaný laserem po modifikované ready made objekty vypůjčené ze světa nikdy nekončící komerce. Mezi jeho výstavy z poslední doby patří mimo jiné 23:59 (Gabinete, Lisabon, 2017), Solid State Drive (Galeria Pedro Alfacinha, Lisabon, 2016), Conversations: recent portuguese art in the Serralves collection (Serralves Museum, Porto, 2016), Under the Clouds (Serralves Museum, Porto, 2015), Novo Banco Revelação 2014  (Serralves Museum, Porto, 2014).

Miguel Soares (1970) žije a pracuje v Lisabonu. Studoval fotografii na Ar.Co (Lisabon) a ve své tvorbě vychází z fotografického obrazu. Studium designu a užitých umění na Akademii výtvarných umění v Lisabonu se v jeho praxi projevuje značným zájmem o skulpturální objekty a instalace. Světlo, zvuk, video a pohyb Soaresovi pomáhají zkoumat interakci pomocí pohybových detektorů. Nejznámější jsou jeho práce v oblasti videa a fotografie, které představují jádro jeho současné praxe a mnohdy se týkají science fiction, budoucnosti lidstva a jeho výtvorů a často vykazují různou úroveň porozumění i latentní politickou a humornou nejednoznačnost. V roce 2008 získal cenu BES Photo. Jeho výstavy se v poslední době konaly například v Kunstraum (Londýn), Culturgest (Lisabon), Museu da Electricidade (Lisabon), Galeria Graça Brandão (Lisabon), Location One (NYC), La Caixa (Barcelona) a Consolidated Works (Seattle). Mimoto Soares přednáší multimediální umění na Universidade do Algarve, Universidade de Coimbra a Universidade de Évora.

Kurátorka a kritička Markéta Stará Condeixa (1985) žije v Praze a v Lisabonu. Je zakladatelkou a kurátorkou neziskového projektu a nezávislého uměleckého prostoru SYNTAX v Lisabonu, který je zasvěcen produkci současného umění a jeho prezentaci. Ve výzkumné práci se v současnosti věnuje tématu technologií a zraku, jímž se zabývala řada výstav, jejichž byla kurátorkou, a otázce, jaký dopad má trh s uměním na současnou uměleckou produkci. Její texty vycházejí v mnoha periodicích včetně časopisů Manifesta, Afterall nebo SZUM. Její články se pravidelně objevují také na stránkách Artfora, Flash Art CZ/SK a v časopisech Contemporanea a A2.

Kurátorka: Markéta Stará Condeixa

Výstava se koná pod záštitou Velvyslanectví Portugalské republiky v Praze ve spolupráci s Portugalským centrem – Instituto Camões v Praze.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Introducing Pedro Henriques: Půst