Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Igor Malijevský: Ve znamení Lvova

Do 28.5.2016 bude v galerii Českého centra, Rytířská 31, Praha 1, přístupná zajímavá a krásná výstava fotografií Igora Malijevského: Ve znamení Lvova.

Fotografický cyklus básníka a fotografa Igora Malijevského, na kterém pracoval poslední dva roky během svých opakovaných pobytů v ukrajinském Lvově. K výstavě připravilo České Centrum Praha bohatý doprovodný program.

Lvov je město z pohádky, všichni ho známe a nikdo tam nikdy nebyl. A nebo tam byl už dávno, možná tam tehdy bylo jiné město, prý jich na tom místě stojí hned několik, které se postupně odkrývají, když nešikovně pohnou košilkou fasády a za ní se objeví polský nebo hebrejský nápis, zřídka německý, občas ruský. Lvov je město, které neznají ani ti, kdo v něm žijí, a je to dobře, protože jakmile si začneme uvědomovat, kým jsme, začneme sami sebe hrát a nenávratně ztrácet. Proto nebudou všichni psychoterapeutové a průvodci cestovních kanceláří nikdy ničím víc než zasvěcenými hrobaříky, patology studujícími buňky krásné dívky, ať už je tou dívkou naše duše a nebo duše místa, ve kterém jsme se ocitli. Lvov je krásná dívka, která to o sobě neví a která má jiné starosti, než se líčit. Je to dívka, o které občas v Čechách muži sní, ale kterou už nenalézají, dívka do života, dívka, která má radost z toho, že je.

Hračky kráčejí nocí hledat novou domácnost, naplněny odhodláním, že tentokrát už to boudou ony, kdo bude rozhodovat, co je a co není roztomilé. Některé si zapálí cigaretu.

České centrum Praha představuje nový fotografický cyklus básníka a fotografa Igora Malijevského, na kterém pracoval poslední dva roky během svých opakovaných pobytů v ukrajinském Lvově. Cyklus se skládá ze dvou částí: samotná „Znamení Lvova“ představují černobílé poetické fotografie na stříbře zachycující poetickou atmosféru nejvýchodnějšího středoevropského města. „Domeček pro panenky“ je soubor barevných fotografických tisků na plátně z jediného lvovského dvorku poblíž Starého Rynku, kde obyvatelé města osvobozují své hračky. K výstavě připravilo České Centrum Praha bohatý doprovodný program.

Doprovodný program k výstavě Znamení Lvova

úterý 10. 5. 2016
17.00 Komentovaná prohlídka výstavy s Igorem Malijevským
 
čtvrtek 26. 5. 2016
17.00 Komentovaná prohlídka výstavy s Igorem Malijevským
18.00 Koncert a křest knihy

Koncert skupiny Hlinomazův apetit a křest básnické sbírky Igora Malijevského „Zimní království“, která vychází v nakladatelství PaperJam.

Na vzniku fotografického cyklu se podílelo České centrum Kyjev.
 
www.malijevsky.com


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Igor Malijevský: Ve znamení Lvova