Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Igi Brezo: Umění otevírá srdce

Do 26.4.2019 bude v Galerii Slovenského Institutu, Náměstí Republiky 3, Praha 1, přístupná zajímavá a krásná výstava obrazů Igi Brezo: Umění otevírá srdce.

Slovenský výtvarník pôvodom z Oravy žijúci v Prahe s umeleckým menom Igi Brezo sa venuje predovšetkým maľbe. Maľuje komorné i veľké formáty, používa akryl a kombinované techniky. Trvalou a nosnou inšpiráciou jeho maľby je príroda: topografia zeme, vegetačný kryt, podoby a premeny živlov – zeme, vody, ohňa a vzduchu, ale aj nálady a atmosféra krajiny, jej celistvosť i detaily. Od roku 2009 v maliarskom rukopise a kolorite inklinuje k americkému abstraktnému expresionizmu (dovtedy viac romantizmus a realizmus) prechádzajúc do akčnej a gestickej maľby, k európskemu informelu, tachizmu a štrukturálnej maľbe.

Igi Brezo maľuje aj figurálne kompozície: biblické motívy utrpenia Krista, ľudské tváre, rozprávkové motívy, hudobné inšpirácie a kvetinové zátišia. Medzi jeho obrazmi nájdeme aj pohľady do vesmíru a vesmírne mapy. Sú to obrazy videnia, reality i fantázie, ale aj maliarskej a ľudskej meditácie. Rozjímania o našej planéte, nebeskej oblohe a nekonečnom vesmíre.

Kurátor: PhDr. Ľuboslav MozaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Igi Brezo: Umění otevírá srdce