Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Honza Homola: Skicák

Do 28. 1. 2022 bude v Galerii „Toyen“ v podzemí Informačního centra MČ Praha 3, Milešovská 1, Praha 3 (přímo na Náměstí Jiřího z Poděbrad), přístupná velmi zajímavá výstava Honzy Homoly: Skicák. Otevřeno Po – Pá 8:00 – 18:00, So 8:00 – 14:00.

Na počátku byly kresby. V denících. S těmi začal někdy na základní škole. Čmáral si do sešitů. Tužkou, fixou, propiskou. Léta ubíhala a deníky se plnily. Kreslí nejen to, co ho zaujme, ale také to, co se mu zdá, čeho se bojí nebo nač často myslí. Nepotřebuje konkrétní téma, ale stačí malý vjem nebo nápad – a fantazie příběh na papíře dotvoří. Některé skicáky jsou proto tajné, jiné svým obsahem dokonce nepublikovatelné. Neplánoval je ukázat cizím očím.
Nikdy.
Ale pak jsme se potkali a stalo se. Jedna z kreseb opustila svůj úkryt a oběma nám změnila život.
Pitoreskní, nahá postavička, jeden ze symbolů Homolovy narativně expresivní grotesky a křehká květina pod její nohou.
Veď mě ve tmě.
Zdánlivě nenápadný krůček, dalo by se říci, ale když se před obrazem na chvíli zastavíte, zjistíte, kolik různých cest skýtá.
V této expozici najdete patnáct vybraných skic výrazného a výjimečně talentovaného autodidakta, s nezaměnitelným a perfektně rozpoznatelným rukopisem.
Kresby se napily barvy a vy je máte možnost vidět tak, jak nikdy nebylo zamýšleno. Ve formě obrazů – digitálních akrylů 332. Výtvarné techniky, kterou autor objevil a vyvinul, a která odstartovala jeho úspěšnou výtvarnou kariéru a stala se jedním z poznávacích znamení jeho tvorby.
Homola má lehce sentimentální smysl pro humor, melancholickou poetiku a dospěle maluje to, nač se dívá svýma, navždy dětskýma očima. Kurátorka: Renáta Mužíková
 
HONZA HOMOLA ART 332
Art332 je výtvarný projekt multižánrového umělce Jana Homoly a kurátorky umění PhDr. Renáty Mužíkové, Ph.D., který vznikl v roce 2017 a odstartoval první výstavou jeho cestovatelských fotografií.
JAN HOMOLA je vystudovaný loutkář, dlouho se jako grafik profesionálně věnoval digitální úpravě fotografií. Je zpěvákem a kytaristou kapely Wohnout.
První výstava obrazů, vytvořených autorovou originální technikou s názvem Digital acryl 332 (kombinace digitálního tisku a akrylové malby) se uskutečnila v pražském Mánesu (2018) a od té doby má za sebou ART332 spoustu výstav v ČR i v zahraničí. Výtvarná díla Jana Homoly jsou zastoupena v domácích i mezinárodních soukromých sbírkách umění. Autor se prezentuje nejen obrazy vytvořenými jeho vlastní výtvarnou digitální technikou, ale také klasickou akrylovou malbou, grafikou, kresbou, fotografií a objektovou tvorbou.
 
…..
Všechny fotky z výstavy: Petr


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Honza Homola: Skicák