Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Honza Homola Art332: HraJeTo

4. 5.-24. 5. / TwinArt Gallery / Malba

Do 24. 5. 2023 je v Twinart Gallery, Arbesovo náměstí 11, Praha 5, přístupná velmi zajímavá výstava obrazů Honzy Homoly Art332: HraJeTo.

Obrazy, inspirované autorskými videoklipy (pro domovskou kapelu a také sólové projekty) si můžete nejen prohlédnout, ale také je nechat rozeznít.
Součástí každého díla je QR kód. Stačí v telefonu otevřít fotoaparát, namířit na kód a kliknout na odkaz, který vám otevře videoklip, z něhož scéna na obraze pochází.
 
Není snadné psát text o výstavě, který má diváky navnadit – hodně, prozradit – tak akorát a zároveň překvapit tím, že uvidí opravdu něco nového a unikátního.
Je ale skoro nemožné psát text o výstavě, o níž můžete vlastně říci pouze kdy a v kolik je vernisáž – aniž byste odhalili víc.
Od doby vzniku celého nápadu na tuto expozici, jsme se s jejím autorem, Janem Homolou jeden druhému svatosvatě zavázali, že TOHLE bude absolutní tajemství.
Logicky.
Protože TOHLE vykecat – byť jen náznakem – by znamenalo připravit se nejen o celý nápad, ale ošidit diváky o obrovské překvapení.
A pak taky… Dobré nápady se prostě kradou. To se ví. A nedělejte, že to nevíte. Víte. A my myslíme, že tenhle je prostě hodně dobrej. A když je teď úplně dotažen až k nové kolekci, líbí se nám to celé ještě víc. Ne, není to samožerství, je to normální, čistě klasická radost. Že to klaplo a ta série je na světě.
Takže teď už nejspíš tušíte, že tohle asi bude ten nejtěžší kurátorský text v mém životě. Vlastně už je.
Napadlo mě, že abych odvedla pozornost od výstavy, napíšu pohádku o tlustém chřestýši Horáciovi, který rád nakládá okurky s koprem. Jenže pak mě vyděsilo, že i v tom někdo třeba najde skryté poselství a výstavu to proflákne. Chřestýš tedy letěl do kopru a rozhodla jsem se zaujmout vážnější polohu.
Detektivní příběh. O nenápadném úředníkovi, panu Lavičkovi, z něhož se vyklube básník – a tak trochu upír. Jenže ten zase naprosto postrádal krimi linku a upír si v mé mysli navíc velice rychle začal žít zhýralým až poťouchlým životem, takže by eventuálně mohl – omámen dvěma deci nějakého toho rH faktoru – začít žvanit. Všimněte si vzrůstající paranoi, kdy v nejdřív dobrosrdečném, neškodném básníkovi a vcelku sympatickém chřestýši nakládajícím okurky vidím potenciální zrádce. A podrazáky.
Co s tím?
Mám to! Recepty! Ty mají lidi rádi. Všude se to přece hemží recepty. Jenže… To mě právě rychle odradilo. Vaří kdekdo a nakonec se mi tu lidi ještě pohádají nad smaženým ledem, budou trčet u plotny, trumfovat svůj um, nikam nepůjdou a já z toho budu mít kurátorské trauma.
Takže co teď?
Vlastně… Není to už moc dlouhý? Je? Že jo? Nejvyšší čas skončit.
A abych nezapomněla!
Reny Muzik, kurátorka výstavy


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Honza Homola Art332: HraJeTo