Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Henryk Sienkiewicz 1846–1916–2016

15. 11.-20. 12. / Galerie Věda a umění / Věda

Do 20.12.2016 bude ve foyer Akademie věd, Národní 3, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Henryk Sienkiewicz 1846–1916–2016.

Otevřeno v pracovní dny 10–18 hodin

Přesně v den stého výročí úmrtí Henryka Sienkiewicze, v úterý 15. listopadu 2016, byla  v Akademii věd České republiky otevřena výstava věnovaná českým stopám v životě prvního slovanského nositele Nobelovy ceny za literaturu.

Jaký ohlas vzbuzovalo jméno Henryka Sienkiewicze v českých zemích, která místa zde navštěvoval a jak jeho ostatky putovaly po celém Československu, představuje výstava připravená Polským institutem v Praze a Národním muzeem v Kielcích, které spravuje Sienkiewiczovo dávné letní sídlo, zámeček v Oblęgorku, dnes věnované životu a dílu svého slavného majitele.

Henryk Sienkiewicz patří mezi zřejmě neznámější a nejpřekládanější polské autory. Literární historik Andrzej Babuchowski s nadsázkou přirovnal jeho román Quo Vadis k Harrymu Potterovi své doby. Sienkiewicz inspiroval umělce i státníky – silnými obrazy plnými vůle, osobní cti a morálky. Zdálo by se, že tyto hodnoty muselo turbulentní 20. století smést – jenže autor Křižáků stále  náleží mezi oblíbence čtenářů, filmařů a nově třeba i tvůrců komiksu.

Akademie věd je symbolické místo: právě před sto lety prohlásil profesor Josef Zubatý, její tehdejší předseda: „Je nemnoho jmen tak blízkých našemu srdci, jako jméno Henryka Sienkiewicze. Mimo vlast se jeho díla jen málokde stala v takové míře národním majetkem, jako u nás. Náš národ dokázal spravedlivě ocenit bohatství Sienkiewiczovy představivosti, jeho tvůrčí sílu, díky níž jsou jeho hrdinové jakoby odlití z bronzu, dokonalost jeho formy, slovem všechny přednosti, které činí čtenářům jejich spisovatele drahým.“

Kromě výročí úmrtí si letos připomínáme  sto šedesát let od autorova narození. I proto byl rok 2016 vyhlášen oficiálním Rokem Henryka Sienkiewicze. Jeho vyvrcholením v Česku není jen prezentace putovní výstavy na půdě Akademie věd ČR, ale také Noc s Henrykem v kultovním kině Bio Oko v Praze na Letné, kde svoji verzi „nobelisty“ představí mladí autoři komiksů nebo studenti.

Vstupné na výstavu zdarma.

Informace o výstavách, akcích a doprovodných programech na www.popularizace.avcr.cz.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Henryk Sienkiewicz 1846–1916–2016