Vernisáž Hanakam & Schuller (AT) & Janek Rous (CZ): Přízrak a Travertin
Do 25.9.2015 bude v Rakouském kulturním fóru, Jungmannovo náměstí 18, Praha 1, zdarma přístupná výstava videoartu Hanakam & Schuller (AT) & Janek Rous (CZ): Přízrak a Travertin.
Výstava Přízrak a Travertin představuje konfrontaci děl rakouského uměleckého dua Markus Hanakam & Roswitha Schuller a českého výtvarníka Janka Rouse. Obě videa, i když vizuálně rozdílná, spojuje zájem o pseudodokumentární žánr i o hranici mezi žitou realitou a smyšleným narativem.
Obě díla jsou výsledkem rezidenčních pobytů v Rakousku, respektive v České republice: Janka Rouse prostřednictvím vídeňského KulturKontaktu a Hanakama & Schuller v Open A.I.R. v Plzni 2015.
Ve videu Přízrak Janka Rouse je tento zájem reprezentován zejména pnutím mezi aktuálním a vysněným povoláním zúčastněných aktérů. Jeho videovýzkum významu práce v životě člověka je inspirován touhou nalézt možné odpovědi na zdánlivě přímočaré otázky: jaké profesní dráhy si lidé vybírají, z jakých důvodů tak činí, a jakým způsobem se ke své profesi posléze vztahují? Voyeristický princip skryté kamery, který Rous ve svém videu uplatňuje, přispívá k pocitu odtržení natáčených lidí od vlastní profese, na druhé straně ale také k jistému zviditelnění jejich často přehlížené pracovní situace.
V širším kontextu by se dílo dalo chápat jako autorův příspěvek k úvahám o institutu základní mzdy. Jak vyplývá z Rousova sociologicky laděného experimentu, velká část lidí chápe svoji práci spíš jako aktivitu nutnou k vlastní obživě, než že by pociťovala opravdovou potřebu ji vykonávat. Osobní nenaplnění vlastní prací zde jde ruku v ruce s ekonomickou deziluzí, a tudíž se stává pastí bez možnosti úniku.
Zatímco u Rouse probíhá práce s osobním a pracovním životopisem spíše v rovině palčivého konstatování rozdílu představovaného povolání a skutečné, tíživé a neinspirativní pracovní reality přímo v místě jejího výkonu, ve videu Travertin Markuse Hanakama a Roswithy Schuller se jedná o složitý, postupně se tříštící narativ odehrávající se na pozadí luxusních plzeňských interiérů vzniklých podle návrhů architekta – puristy Adolfa Loose.
Prolínání pohledů různých zúčastněných na zdánlivě známou rodinnou firmu a její impérium technologie, zaměstnanců, výrobků a know-how je v průběhu videa znepokojivě prokládáno odkazy k futuristicky nereálným úkazům, či doplňováno obsedantním vypočítáváním variant personálního obsazení různých pozic širokou paletou pracovníků. Postupně méně a méně důvěryhodný narativ si v pomalém tempu pseudodokumentárního stylu hraje zejména s důvěrou diváka v předkládané informace.
Markus Hanakam (*1979 Essen, DE) a Roswitha Schuller (*1984, Friesach, AT) žijí a pracují ve Vídni a v Essenu. Pracují především s videem a souvisejícími formami – fragmenty textů, obrazy, s objekty, které jsou specifické pro dané místo. Od roku 2004 působí jako duo; jejich práce byly prezentovány na mnoha mezinárodních festivalech, v muzeích mj. v New Yorku (Videodumbo Festival 2013), Paříži (Recontres Internationales 2012, Palais de Tokyo), Istanbulu (ISEA 2011) či v Moskvě (4th Moscow International Biennale for Contemporary Art 2011). www.hanakam-schuller.com/
Janek Rous (*1981, Praha) pracuje od roku 2009 jako redaktor v artycok.tv, internetové platformě pro současné umění, která zaznamenává a spoluvytváří dění na výtvarné scéně a s ní související kulturní aktivity. Působí také jako filmový tvůrce; zvláště se zaměřuje na kriticky laděné dokumenty, které v příznačných okamžicích odkazují na uměleckou scénu a dané společenko-politické pozadí. www.kvok.info/