Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Hana Puchová: Něha

13. 5.-27. 6. / Galerie Petr Novotný / Malba

Do 27.6.2015 bude v Galerii Petr Novotný, Heřmanova 35, Praha 7 (kousek nad Veletržním palácem), přístupná zajímavá výstava obrazů Hany Puchové: Něha

Na poslední výstavě před letní pauzou představuje v Galerii Petr Novotný své obrazy z posledních tří let ostravská malířka Hana Puchová. Je to její druhá samostatná výstava v této galerii.
Puchová se narodila v roce 1966 v Ostravě. V letech 1991 – 1997 studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u Jiřího Šalamouna. V současné době žije a pracuje v Ostravě.
Obrazy Hany Puchové tvoří dva tematické proudy, významově zcela rovnocenné. Jsou to jednak práce figurální, kde jsou zobrazeni její známí a přátelé, často známé osobnosti ostravské kulturní scény. A pak jsou to půvabná zátiší, většinou s dominantními květinami a dalšími drobnostmi všednodenního života. Obě tyto linie vycházejí z tradiční malby, jsou lyrické i syrové zároveň, s jemnou stylizací. Vycházejí z obyčejnosti, všednosti, z toho, mezi čím a kým malířka žije. Na této výstavě jsou její figurativní obrazy zastoupeny jen marginálně, nahrazují je portréty zvířat.
Autorka sama ke své tvorbě uvádí: „Chtěla jsem dělat něco trochu jiného než portréty a myslela jsem na Čepovu povídku „Dvojí domov“, která popisuje osud jedné ženy, jejího muže a jejich krávy. Přála jsem si některé jeho povídky včetně této zpracovat jako kreslený příběh, komiks. K tomu jsem se zatím nedostala, ale začala jsem malovat – vlastně zase portréty, ale krav. Navíc u chatičky na Bíle se mi všechny ty krasavice pásly.“
Hana Puchová, která působí na výtvarné scéně již dvacet let, se jeví jako zajímavá autorka s výrazným rukopisem. Obecně je snad méně známá, to lze asi přičíst působení na mírně odlehlé ostravské scéně. V poslední době se tato její pozice postupně mění, její práce začínají vystavovat i státní galerie. K většímu povědomí o této malířce by chtěla přispět i tato výstava.

Hana Puchová
*1966 Ostrava

Samostatné výstavy (výběr):
1996 Galerie Le tableau, Marseille, Francie
1997 Antikvariát Černý pavouk, Ostrava
1997 Galerie Fiducia, Ostrava
1998 Schůzka I., Galerie Langův dům, Frýdek – Místek
1999 Na návštěvě, Divadlo hudby, Olomouc
2000 Galerie Fiducia, Ostrava
2000 Schůzka II., Galerie výtvarného umění, Ostrava
2003 Antikvariát Ouky-douky, Praha
2004 Obývací pokoje, Galerie Langův dům, Frýdek – Místek
2007 Obrazy – kresby, galerie Půda, Český Těšín
2009 Galerie Fiducia, Ostrava
2011 Jsme tady, Galerie Beseda, Ostrava
2011 Oči hluboko dokořán, Baobab, Tábor
2012 Jsme tady, TIC Brno (U Dobrého pastýře)
2012 Tady je ale veselo. Jáma, Ostrava
2012 Jsme tady (každý další den), Galerie Petr Novotný, PrahaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Hana Puchová: Něha