Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Hana Alisa Omer: Kořeny

Do 10. 2. 2022 bude v Beseder Gallery, Drahobejlova 15, Praha 9 (vstup z Lihovarská 12), přístupná zajímavá výstava Hany Alisy Omer: Kořeny.

Datum vernisáže 27. ledna bylo pro výtvarnici dvojnásob důležité. Je to datum osvobození Osvětimi roku 1945, kterou přežili její rodiče.
Zároveň je to „náhodou“ datum jejího narození roku 1947 – na vernisáži tedy oslavila svoje 75.narozeniny.

Značná část umělecké tvorby Hany Alisy Omer se týká vyrovnávání se se stopami Holocaustu, které ji provázely celý život. Na vnější straně v rodině a na vnitřní také v psychice. V roce 2005 byla vyzvána svým bratrem Eugenem Rodenem, majitelem Beseder Gallery, namalovat obrazy na téma „Kořeny“. Díky jeho podnětu vznikl tento cyklus maleb. Poté ilustrovala knihu vzpomínek jejich matky, ve které popisuje své dětství na vesnici na jižním Slovensku, nástup nacismu, a pak hrůzy, které ona a její sestry zažili v různých koncentračních táborech. Další ilustrace s tématem holokaustu poté dělala Omer v průběhu svého života v Izraeli. V roce 2010 měla velkou výstavu v Muzeu Terezín, kde vystavila většinu obrazů, ze kterých některé jsou k vidění i na této výstavě.
 
Izraelská grafička a malířka Hana Alisa Omer se narodila jako Alžběta Loewyová v roce 1947 v Dunajské Stredě na jižním Slovensku v židovské rodině. Oba její rodiče přežili koncentrační tábory. Její rodný jazyk je maďarština, od útlého dětství však chodila do slovenských škol. Vystudovala v Bratislavě střední Školu uměleckého priemyslu (ŠUP). V roce 1967 odjela s matkou navštívit tety do Izraele a už se nevrátila. V Izraeli získala stipendium na výtvarné Akademii Bezalel v Jeruzalémě, kde studovala grafiku. Později pracovala jako grafička v nakladatelství a zároveň se věnovala vlastní volné tvorbě. V posledních letech žije pravidelně několik měsíců v roce v České republice, kde pracuje její bratr, synovec a syn. Hana Alisa Omer se zajímá o jógu, kabalu, mysticismus a východní náboženství.
 
Všechny vystavené obrazy jsou na prodej. V případě zájmu prosím kontaktujte naši galerii pomocí e-mailu: info@besedergallery.art
….
Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Hana Alisa Omer: Kořeny