Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Glassbrothers – Filip a Lukáš Houdkovi: po-SEDLO-st

24. 5.-21. 9. / Kvalitář / Design

Do 21.9.2018 bude v Galerii Kvalitář, Senovážné náměstí 17, Praha 1, přístupná zajímavá a náročná designérská a sklářská výstava Glassbrothers – Filip a Lukáš Houdkovi: po-SEDLO-st.

Letošní rok designových výstav v galerii Kvalitář je věnovaný oblasti, ve které má český design velmi stabilní renomé – sklu. Nejsou to pouze vhodné podmínky písečného podloží Severních Čech, tradice a zručnost sklářského řemesla, ale nejvíce je to snad kreativní myšlení a tvrdá práce českých designérů, díky nimž máme v této komoditě tak dobré jméno.

Bratři Filip a Lukáš Houdkovi jsou výborným příkladem tradiční sklářské rodinné firmy, situované v samém srdci sklářského kraje – v Novém Boru. Jejich tradiční zaměření na médium skla je podstatnou měrou kombinováno s moderními technologiemi, které jejich práci posouvají do exkluzivní sféry užitého i volného umění. Starší z bratrů Filip, je známou osobností mezi českými vývojáři skleněných objektů. Specifikou jeho tvorby je markantní důraz na technologické zpracování, efektivní využitelnost produktů a zaměření svého pole působnosti na nejnáročnější klientelu. Lukášova tvorba přechází více do inovativní oblasti ovlivněné volným uměním a experimentální modifikací tvarů.

Co oba bratry, mimo jejich primární zaměření na sklářskou výrobu spojuje a zároveň nabízí nosné téma pro výstavu, je jejich dlouhodobá posedlost a vášeň pro cyklistiku. Výstava koncipovaná pro nové prostory galerie Kvalitář bude tedy majoritně zaměřena právě na téma zkoumání specifického tvarosloví jízdních kol a jejich fragmentů. Dominanta výstavy – lustr Armstrong se právě nyní rodí v dílně Houdkových a bude se skládat ze 7 rámů závodních kol svařených do soustředného kruhu. Podobný motiv skleněného kotouče se objeví v díle Cipollini (druh silničních kol), kde je doplněn o dekorativní skleněný brus. Krásný příklad art-designu/ uměleckého díla budeme moci spatřit v práci Pantani Dream, které se skládá z rámu závodního kola osazeného drobnými skleněnými brusy. Tento rám je umístěný do skleněného rámového boxu, jehož izolovaná symbolika odkazuje tvorbě umelěcké superstar Damiena Hirsta. Toto dílo je svým názvem inspirováno slavným cyklo závodníkem Marcem Pantanim, vítězem Tour de France a Giro d’Italia, který se nedávno předávkoval kokainem.

Výstava po-SEDLO-st, tedy bezesporu slibuje nejen velmi atraktivní a netradiční téma, ale i instalačně zajímavou site-specific instalaci objektů zpracovaných perfektními moderními technologiemi. Ostře vymezenou hranici mezi designem, art-designem a volným uměním budeme na výstavě po-SEDLO-st hledat obtížně. Cílem této expozice je ukázat kreativní možnosti sklářů a designérů, kteří jsou schopni díky svým technologickým znalostem posunovat možnosti výroby mnohem dále, než nabízí oblast volného umění.

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Glassbrothers – Filip a Lukáš Houdkovi: po-SEDLO-st