Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Gérard Berréby: Tabule času

1. 6.-11. 9. / DOX / Instalace

Do 11.9.2017 bude v centru současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7, přístupná zajímavá výstava Gérard Berréby: Tabule času.

„Když jsem se odvážil do neviditelných záhad času, v době mužů dvou tváří, ptal jsem se sám sebe, co tak ještě mohu objevit, když se zrcadlo v jiném odráží a když ani nepotřebujeme vidět svůj odraz, abychom mluvili sami pro sebe. Když nepřítomnost lidského těla poukazuje na vzrušující scénu pornografické produkce zjednodušené reality a strach se rychle šíří, je třeba si znovu sestavit roztříštěný život, smrt a vše ostatní a z hloubi vydolovat smysl toho všeho. Abych mohl znovu spojit, co bylo již jednou rozděleno, musel jsem se chopit toho, z čeho jde strach, opustit své jistoty a nevyhnutelně se postavit úlomkům reality, které plují v pozůstatcích času.

Nešlo ani o to zachytit realitu, ale představit ji po svém, abych ji mohl přesáhnout. Drsnost a smyslnost těla jsem dráždil až do jejich samého základu, jejich odhmotnění, v plném slunci. Zničit a uchránit před zničením. Zvíře není daleko, číhá hned vedle pasti. Slib jako výhrůžka. Abychom ji odhalili, potřebujeme knihu psanou Braillovým písmem.

Kombinace realistických předmětů, které vychází z představy mé běžnodennosti zde dosahuje takřka mnemonických rozměrů. Působí jako odpověď přeludům z onoho světa. Vrhám se, abych se v ústraní mohl lépe proměnit. Ticho po pěšině. A v tu chvíli se objeví spojitost, která rozhodně nebyla plánovaná. Aby byla zachována věrnost, je třeba riskovat. Člověk budoucnosti je ten, kterému bude sloužit paměť. Jistě, pojmenovávat již znamená tvořit.“

Gérard Berréby

Francouzský nakladatel Gérard Berréby (nakladatelství Allia) je také výtvarným umělecem, jehož Tabule času se pokoušejí odhalit nesdělitelnou část lidského bytí. Když spolu hovoří dvě zrcadla, co si říkají? Když se na sebe dívají dvě vanitas nebo když se Vitruviánský muž od Leonarda da Vinciho zjednoduší na pouhou kostru, co se stane? Tyto neotřelé konfrontace, vytvořené mezi lety 2012 a 2015, vytváří složitou, mnohoznačnou a znepokojující uměleckou instalaci…

Kurátor: Martin Oliva

Gérard Berréby se narodil v roce 1950 a žije v Paříži. V roce 1982 založil nakladatelství Allia, jehož katalog dnes čítá již na 750 děl. Je autorem dvou sbírek poezie Stations des profondeurs (2010) a Joker et mat (2016). V roce 2011 se stal šéfredaktorem časopisu Feuilleton. Jeho video La Colle ne fait pas le collage bylo v roce 2012 zinscenováno v divadle v Gennevilliers. Výstavu Les Tables du temps (Tabule času) představil v Mezinárodním centru poezie v Marseille v roce 2015.

Partnerem výstavy je Institut Francais de Prague.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Gérard Berréby: Tabule času