Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Georges Kars: Jediné, na čem záleží, je člověk

11. 10.-29. 11. / Mánes - výstavní síň / Malba

Do 29.11.2017 bude v malé výstavní síni Mánesa (provozuje Adolf Loos Apartment and Gallery), Masarykovo nábřeží 250, Praha 1, přístupná krásná prodejní výstava obrazů Georges Kars: Jediné, na čem záleží, je člověk.  Otevřeno: Po – Pá 10:00 – 18:00, So – Ne 13:00 – 18:30.

Výstava je koncipována k 80. výročí první retrospektivní výstavy Georgese Karse. V roce 1937 se tato výstava konala ve velké výstavní síni v Mánesu a svojí návštěvou jí tehdy poctil i prezident Edvard BenešTéhož roku byl v Paříži Georges Kars jmenován rytířem Čestné legie.
Významný česko – francouzský malíř židovského původu se narodil v roce 1880 v Kralupech nad Vltavou. Umělecká studia absolvoval v letech 1899 až 1905 na Akademii v Mnichově, kde studoval dějiny umění a posléze malbu. Od roku 1907 působil převážně v Paříži. V této době se přidal k mezinárodnímu uskupení umělců tvořících pod názvem École de Paris, které se vytvořilo kolem Pabla Picassa. Mezi Karsovy blízké přátele patřil také Paul Klee, Jules Pascin, Marie Laurencin, Suzanne Valadonová, Marc Chagall, Guillaume Apollinaire, Max Jacob, Maurice Utrillo, Juan Gris a další. V roce 1909 se stal členem Salon d’Automne a roku 1913 členem Salonu des Indépendants. Ve 20. a 30. letech vystavoval v řadě evropských zemích, například v Ženevě, Vídni, Amsterdamu, Londýně, Barceloně nebo i v Chicagu, jakož i v tehdy velmi exotickém Japonsku. Za druhé světové války Kars žil ve Francii, později před nacisty unikl do Švýcarska. Deprimován z dopadu holocaustu na svoji rodinu, Georges Kars spáchal sebevraždu 5. února 1945 v Ženevě.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Georges Kars: Jediné, na čem záleží, je člověk