Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Gabriela Ksandr: Simply nude

Do 15.5.2016 bude v Nikon photo gallery, Újezd 19, Praha 1, přístupná krásná a působivá výstava fotografií Gabriely Ksandr: Simply nude.

Název výstavy Gabriely Ksandr „Simply Nude“ říká zcela jasně a jednoduše, akty jsou všude.

Úspěšná, mladá, původem česká fotografka Gabriela Ksandr, poletující po světě jako motýl, tvořící tu v Praze, v Mnichově či v New Yorku, dokázala originálním způsobem zakomponovat nahé lidské tělo jak do umění tak i do businessu.

Záměrně říkám nahé lidské tělo, protože Gabriela využije jak ladné křivky ženského těla, tak i svalů opačného pohlaví, k vyjádření svých uměleckých záměrů. Fotografka, která se věnuje v posledních letech fotografování pro módní domy, nezanedbává ani uměleckou fotografii.

Jedním z prvních významných projektů byl soubor „SUDEK+111“.

Portéty představitelů současné české fotografie, zachycených Sinarem na ČB Negativ na 8 × 10 inch, je velkým přínosem pro českou fotografii.

Umělkyně prezentuje soubor „UPSIDE DOWN“ jako hlavní motiv výstavy.

„Arrangement of forms“ jak by řekl Man Ray, je v tomto případě vlastně jen povalující se děvče na objektu a ještě hlavou dolů, což nijak neubírá na genialitě fotografií.

Kurátor výstavy doktor Stanislav Pokorný zařadil do hlavní síně také dvě fotografie s názvem „THEY ARE ALREADY HERE“, je to vlastně vzpomínka „Hommage“ na Helmuta Newtona, se kterým se Gab seznámila v jedné Berlínké Galerii.

V horním sále Nikon galerie je vidět výrazný přínos Gab pro moderní českou modní fotografii. Ojedinělým způsobem začleňuje například mužský akt do reklamní kampaně pro firmu Stefanel. Výstavní soubor doplňuje několik dalších fotografií aktu.

George KsandrFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Gabriela Ksandr: Simply nude