Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž František Tichý: kresby, grafika

19. 4.-5. 6. / Chodovská tvrz / Kresba

Do 5. 6. 2022 bude ve velké galerii Chodovské tvrze, Ledvinova 9, Praha 11 (dříve Praha 4), přístupná krásná výstava František Tichý: kresby, grafika.

„František Tichý je považován za přední osobnost české výtvarné avantgardy 40. let 20. století. Při vyslovení tohoto jména se nám vybaví jeho kresby a grafiky z prostředí cirkusů a varieté. Přestože motivy Tichého tvorby jsou rozmanité (portréty, zátiší, městské krajiny), k tématu cirkusu se autor stále vracel a zpracovával jej v nejrůznějších variantách“ říká kurátorka výstavy Pavla Vaňková.

Světově uznávaný malíř, grafik, jevištní výtvarník a významný představitel českého moderního umění. V roce 1917 se přihlásil ke studiu na Akademii výtvarných umění v Praze do ateliéru grafika Jakuba Obrovského a malíře Karla Krattnera. Tichý nepatřil k malířům, který by si nechal diktovat to, jak se má malovat, ani nebyl na škole příliš úspěšný. Z tohoto důvodu ukončil v roce 1923 své další působení na Akademii. Sice byl členem Umělecké besedy, ale vždy stál mimo skupinová hnutí. Bytostný romantik, tvorbu rozvíjel v atmosféře dobového poetismu v námětech z cirkusového prostředí, varietních divadel, kaváren, ulic a velkoměstských periférií. Jeho obrazy vynikají krajní úsporností malířské zkratky, kompoziční i barevnou citlivostí a mají často tragický podtext. Pod vlivem Seuratova díla používal světlo jako lyrický výrazový prostředek (Hadí muž). Ve 30. letech zdůraznil psychologickou naléhavost obrazu (Kulečník, Colombina, Kouzelník s kartami, Kartářka). Věnoval se též portrétu (Fotograf Josef Sudek, Paganini), zátiší a ilustraci (J. Arbes Romaneta, E. Bass Cirkus Humberto). Po osvobození roku 1945 byl František Tichý osloven, aby se stal profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Zde působil do roku 1951. Svou tvorbou se zařadil k hlavním osobnostem české výtvarné avantgardy 20. století. Svými díly se snažil vyhovět dobovým požadavkům s důrazem na klasické umění ve svém osobitém projevu. Z těžkých začátků se vypracoval až na vrchol českého moderního umění. V roce 1961 se mu dostalo vyznamenání a byl jmenován zasloužilým umělcem. V roce 1996 mu byla in memoriam udělena Medaile za zásluhy I. stupně.

Otevřeno denně (kromě pondělí) od 13.00 do 19.00 hod.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž František Tichý: kresby, grafika