Vernisáž František Tichý: kresby, grafika
Do 5. 6. 2022 bude ve velké galerii Chodovské tvrze, Ledvinova 9, Praha 11 (dříve Praha 4), přístupná krásná výstava František Tichý: kresby, grafika.
„František Tichý je považován za přední osobnost české výtvarné avantgardy 40. let 20. století. Při vyslovení tohoto jména se nám vybaví jeho kresby a grafiky z prostředí cirkusů a varieté. Přestože motivy Tichého tvorby jsou rozmanité (portréty, zátiší, městské krajiny), k tématu cirkusu se autor stále vracel a zpracovával jej v nejrůznějších variantách“ říká kurátorka výstavy Pavla Vaňková.
Světově uznávaný malíř, grafik, jevištní výtvarník a významný představitel českého moderního umění. V roce 1917 se přihlásil ke studiu na Akademii výtvarných umění v Praze do ateliéru grafika Jakuba Obrovského a malíře Karla Krattnera. Tichý nepatřil k malířům, který by si nechal diktovat to, jak se má malovat, ani nebyl na škole příliš úspěšný. Z tohoto důvodu ukončil v roce 1923 své další působení na Akademii. Sice byl členem Umělecké besedy, ale vždy stál mimo skupinová hnutí. Bytostný romantik, tvorbu rozvíjel v atmosféře dobového poetismu v námětech z cirkusového prostředí, varietních divadel, kaváren, ulic a velkoměstských periférií. Jeho obrazy vynikají krajní úsporností malířské zkratky, kompoziční i barevnou citlivostí a mají často tragický podtext. Pod vlivem Seuratova díla používal světlo jako lyrický výrazový prostředek (Hadí muž). Ve 30. letech zdůraznil psychologickou naléhavost obrazu (Kulečník, Colombina, Kouzelník s kartami, Kartářka). Věnoval se též portrétu (Fotograf Josef Sudek, Paganini), zátiší a ilustraci (J. Arbes Romaneta, E. Bass Cirkus Humberto). Po osvobození roku 1945 byl František Tichý osloven, aby se stal profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Zde působil do roku 1951. Svou tvorbou se zařadil k hlavním osobnostem české výtvarné avantgardy 20. století. Svými díly se snažil vyhovět dobovým požadavkům s důrazem na klasické umění ve svém osobitém projevu. Z těžkých začátků se vypracoval až na vrchol českého moderního umění. V roce 1961 se mu dostalo vyznamenání a byl jmenován zasloužilým umělcem. V roce 1996 mu byla in memoriam udělena Medaile za zásluhy I. stupně.
Otevřeno denně (kromě pondělí) od 13.00 do 19.00 hod.