Vernisáž: František Štorm / Pivovarská chasa
Cca do 15. 8. 2021 bude v kavárně kina Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha 1, přístupná zajímavá výstava portrétních obrazů Františka Štorma: Pivovarská chasa.
Soubor portrétů dvanácti zaměstnanců s mentálním postižením, kteří pracují v sociálním podniku Pivovar Chříč. Portréty namaloval v létě 2020 František Štorm:
„Lidé žijící v pozměněné realitě se dotýkají piva, které léta piju. Zajímalo mě, nakolik je jejich svět blízký nám umělcům, a během dvoudenního sezení v červencové pivovarské zahradě jsem zjistil, že máme mnoho společného. Každé vytržení z ústavní jednotvárnosti nadšeně vítají, chtějí být s námi, umějí pomáhat, překvapit a inspirovat. Milují svou práci tak, že dokonale naplňují to staré pivovarské:
Dej Bůh štěstí!“
….
František Štorm (* 3. července 1966, Praha) je český tvůrce písma, typograf, grafik, pedagog, odborný publicista a hudebník. Je synem malířky Dany Puchnarové a vnukem Břetislava Štorma, českého architekta, heraldika a grafika. V letech 1981–1985 studoval na SOŠV v Praze. Ve studiu pokračoval na VŠUP tamtéž, nejprve pod vedením Milana Hegara a později Jana Solpery, v jehož Ateliéru knižní grafiky a písma absolvoval v roce 1991. V letech 2003–2008 působil jako vedoucí ateliéru Tvorba písma a typografie na téže škole.
Roku 1993 založil v Praze Střešovickou písmolijnu (později Storm Type Foundry), která se zabývá tvorbou a distribucí digitálních typografických písem. Tato písmolijna nabízí více než 800 originálních písem, mezi nimiž jsou Štormova písma autorská (např. Serapion, 1997; Comenia Serif, 2009; Trivia, 2012), modifikace písem historických i digitalizace písem významných českých autorů (např. Vojtěcha Preissiga, Slavoboje Tusara, Jiřího Rathouského, Josefa Týfy, Jana Solpery). Je autorem např. typografického stylu restaurace Lokál. Ilustracemi doprovodil např. publikace Neser bohy Josefa Moníka (2004) či sebrané spisy Howarda Phillipse Lovecrafta (od 2010). Je autorem knihy Eseje o typografii (2009), která byla nominována na literární cenu Magnesia litera v kategorii publicistika.
Štorm působí jako zpěvák a kytarista v české metalové kapele Master’s Hammer, pro kterou také píše veškeré texty. Po rozpadu kapely v 90. letech nahrál album Airbrusher. Kapela se obnovila v roce 2009, kdy vydala album Mantras, později následované deskami Vracejte konve na místo, Vagus Vetus, Formula a Fascinator. Od roku 2015 je též členem projektu Mortal Cabinet.
V roce 2005 mu byla udělena cena Revolver Revue. Jeho kniha Eseje o typografii byla v roce 2009 jednou ze tří knih nominovaných na českou literární cenu Magnesia Litera v kategorii publicistika.
Sbírka sonetů H. P. Lovecrafta Houby z Yuggothu (Volvox Globator, 2019) v jeho grafické úpravě a s jeho ilustracemi dostala v roce 2020 Cenu SČUG HOLLAR za vynikající ilustrační doprovod.