Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž František Dvořák: Veselé perverze

8. 12.-31. 12. / Jatka 78 / Socha

Do 31. 12. 2023 byla v kulturním prostoru Jatka 78, Jateční 1530, Praha 7 (hala 7 a 8 Holešovické tržnice), přístupná velmi zajímavá výstava Františka Dvořáka: Veselé perverze.

( z důvodu proběhlé nemoci žel publikuji Petrův report až po skončení výstavy)

František Dvořák (*1986, Velké Meziříčí) úspěšně absolvoval Ateliér sochařství pod vedením profesora Jiřího Beránka na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Dvořákova tvorba vyniká specifickou, neuspořádaně působící vizuální zahlceností obrazů a objektů, které v sobě kombinují jak čistě autorský, tak ready-made přístup. I když jsou objekty a obrazy na první pohled složeny z různých nalezených či zakoupených předmětů nebo mají kompozici a tvar inspirované těmito předměty, je v nich velká míra autorského vkladu. Autor se zřídka omezuje na jednoduchou prezentaci svých děl na stěně, tvoří spíše celá komplikovaná prostředí, do nichž divák může zdánlivě proniknout, ale zřídkakdy jim může zcela porozumět.
 
Výstava Veselé perverze představuje umělecký koncept spojující tři klíčové prvky –⁠ oltáře, neonová světla a autorské objekty. Trojice oltářů, jež jsou umístěny v srdci galerie, vytváří zvláštní duchovní atmosféru provázanou s různými náboženskými a erotikou prodchnutými symboly. Pomyslným čtvrtým oltářem je samotná divadelní scéna přestavení R.I.E., která diváka vybízí k aktivnímu zapojení se do uměleckého díla. Celková kompozice oltářů může u návštěvníka výstavy vyvolat reminiscence na probíhající advent, kdy svět očekává zrození Ježíše Krista.
 
Zářivá světla, která obklopují celou expozici, jsou symbolem moderních konzumních Vánoc. Svým charakterem přenášejí i odlesk světly výrazně vyzdobených domů, jež evokují osvětlení nevěstinců a dalších nočních podniků. Neonová světla také vytvářejí dynamický kontrast se statickými oltáři, které zvýrazňují genia loci.
 
Plastiky na této výstavě ukazují bohatou a rozmanitou kolekci symbolů. Zahrnují náboženské motivy prosycené erotikou, reflektují otázky spojené s genderem, obsahují atributy života a smrti a nechybí v nich ani jistý euforický prvek. Umělecké dílo je prezentováno s cílem vyvolat v divácích široké spektrum emocí a myšlenek, ale současně jim ponechat prostor pro různorodé osobní interpretace.
 
Pro více informací sledujte instagramový profil Galerie Jatka78: https://www.instagram.com/galerie_jatka78/
 


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž František Dvořák: Veselé perverze