Vernisáž František Bukeš: Pan Optikón
Do 3.11.2019 bude ve foyer Divadla Viola, Národní 7, Praha 1, přístupná výstava Františka Bukeše, ‚Pan Optikón‘ /kresby a malby 1983-2019. Výstava bude přístupná v pondělí až pátek od 9:30 do 19 hodin, v sobotu od 14 do 19 hodin.
Kresba z vojny, obraz který prošel sametovou revolucí, i poslední malba, to ‚vše k vidění‘ na divadelní výstavě Pan Optikón /panoptikum z řec. ‚panoptikón‘: ‚pan‘-vše, ‚optikó‘-k vidění/.
„Svět je panoptikum a my jenom takoví tajtrdlíci.“ – Neznámý psycholog
František Bukeš se narodil v roce 1962 v Praze. Vyučil se nástrojařem v ČKD v Praze Vysočanech, kde navštěvoval „výtvarný kroužek“ malíře Jaroslava Horálka. Pro malířství zvolil – jako mnozí další – cestu autodidakta. Na počátku byli jeho uměleckými vzory především surrealisté – Salvador Dalí, Max Ernst, Paul Klee. Později je silně ovlivněn imaginací Vladimíra Boudníka, Jaroslava Šerých a především Mikuláše Medka.
V roce 1985 se sbližuje s významnými českými umělci z tak zvaného Hrabalova okruhu – s malířem Zdeňkem Boušem, grafikem Oldřichem Hamerou a sochařem Karlem Neprašem. Do roku 2007 se kromě volné tvorby z existenčních důvodů věnoval také grafickému designu. V současnosti se zabývá převážně malbou a kresbou.
Výstava mapuje tvorbu Františka Bukeše od jejích počátků po současnost. Můžeme sledovat proměny jeho výtvarného výrazu od realismu a surrealistických „etud“ ze začátku osmdesátých let, přes nabývání na expresivitě a experimenty s akčními technikami po přebývání na hranici abstrakce.
Každé takové bilanční zastavení předpokládá místo umožňující nadhled – Čapkovo vystoupení na horu, ze které jednotlivá políčka splývají a jeví se v nových souvislostech. V této retrospektivě můžeme kromě zásadních proměn výtvarné řeči sledovat i dvě linie procházející napříč celou Bukešovou tvorbou – spirituální rozměr, chcete-li, hledání vertikály a groteskní vidění světa. – Jiří Mach
…
Všechny fotky z výstava i vernisáže: Petr