Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Franco Gentilini: Malby, Kresby, Grafiky

Do 27.6.2015 bude v Galerii Vernon, Janáčkovo nábřeží 21, Praha 5 (přes Vltavu naproti Mánesu), přístupná zajímavá výstava Franco Gentilini: Malby, Kresby, Grafiky.

Franco Gentilini (Faenza, 1909 – Řím, 1981) byl významný italský malíř, jehož tvorba byla v pozdější době ovlivněna expresionismem. V této etapě vznikly jeho nejvýznamnější díla, kdy se zaměřil na obrazy Říma – mosty, pustá předměstí nebo slavná náměstí.
V době dospívání se věnoval malbě krajinek, portrétů i jemných aktů, které bychom mohli zařadit mezi Giovanniho Romagnoliho a impresionisty 19. století. Kolem roku 1930, kdy Gentilini pobýval v Říme, vykrystalizovaly jeho malby z tonalismu (obrazy malované tmavými, neutrálními odstíny, jako je šedá nebo hnědá s nádechem mlhy) do stylu římské školy.

Gentilini vystavoval svá díla na Bienále v Benátkách, v galerii Niviglio v Miláně, v Galerii Rive Gauche v Paříži i v akademii Svatého Lukáše, kde v roce 1968 dostal Cenu prezidenta italské republiky. Jeho díla se také objevila ve Spojených státech amerických, v Japonsku nebo v Londýně. Tyto výstavy jsou společně s desítkou samostatných výstavy důkazem inspirace, představivosti a aktivity, kterou Gentilini oplýval.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Franco Gentilini: Malby, Kresby, Grafiky