Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž fotografií Marka Mičánka a oslava 10 let Polagraphu

6. 10.-31. 12. / Polagraph / Fotografie

Do 31. 12. 2022 bude ve fotografickém obchodu a galerii Polagraph, Husinecká 14, Praha 3, zdarma přístupná velmi zajímavá fotografická výstava Marka Mičánka: Alterego.

Alterego. Hledání maskulinity a feminity. Recyklace myšlenek, vztahů, inspirací a fascinací. Zahození sociálních norem a ideálů. Fascinace tělem, odhalení a přijetí přirozenosti. Boj a splynutí. Transformace.

Marek se věnuje hlavně módní fotografií. Miluje fotografické řemeslo, klasický analogový proces, ke kterému se vrací vždy, kdy je to možné. Proto zde také můžete vidět ruční zvětšeniny, archiv jeho tvorby, uzavření kapitoly a nahlédnout tím také více pod kůži a proces tvorby.

…..

Vernisáž výstavy proběhla v rámci oslavy 10 let Polagraphu a zde je jeho příběh:

Uteklo to jako voda. Skoro se tomu nechce věřit, ale je to už deset let! Skoro to vidíme před očima. 20. září roku 2012, slunné odpoledne a my na poslední chvíli přemýšlíme, co udělat s tou ošklivou stěnou vedle vchodu do našeho nového prostoru, Polagraphu. Nakonec ji trochu punkově polepíme bílýma papírama, narazíme sud a otevřeme “brány” – opening párty prvního pražského obchodu s Polaroidy začíná!

Na začátku jsme byli dva – Michal a Tomáš, nadšenci do Polaroidu, kteří provozovali blog a online obchod PolaroidLove.cz a zoufale potřebovali najít prostor, kam složit svoji sbírku Polaroidů a odkud odbavovat objednávky. Pak nás ale napadlo – proč to nespojit s kamenným obchůdkem?

Prostor na Husinecké se na první pohled nezdál jako ideální místo pro obchod – žádná výloha, vedlejší ulice kde nikdo nechodí (a když, tak se většinou spíše modlíte, ať nejde dovnitř), vlhký sklep s malým oknem. Ale přece nás okouzlil. Byl to bývalý fotoateliér Jana Jindry, profesora z UTB ve Zlíně a jednoho z největších nadšenců do Polaroidu, kterého jsme znali. To pro nás byl dostatečný argument. Prostor studia navíc “obývali” jeho studenti, fotografové Petr Karšulín, Marek Bartoš, Tomáš Mikule a David Turecký, kteří se nás hned ujali, uvolnili nám přední místnost do ulice a my se pustili do práce.

Nechali jsem tam ruce. Naše první rekonstrukce, nulové zkušenosti, hromada práce a stavebního bordelu. A mezitím kluci vzadu ve studiu každý den fotili a my nasávali atmosféru světa kolem fotografie. Víte ale, co na tom všem bylo nejlepší? Jídlo! Zapomněli jsme totiž zmínit, že kluci ve studiu většinou fotili jídlo. Kuchařky, časopisy o vaření a další – zkrátka z naší místnosti se linula “vůně” Primalexu, zatímco vzadu ze studia vůně skvělého jídla, na které jsme se po focení všichni společně vrhli.

Rekonstrukce nám trvala celé léto, ale 20. září jsme Polagraph úspěšně otevřeli a velmi úspěšně to zapili. Netroufáme si odhadovat, kolik lidí na otevíračku dorazilo, ale věřte, že bylo úplně plno. Nedalo se projít, sousedi patřičně nadávali a my se patřičně opili. Bylo to super – ale všechno bylo teprve před námi!

První sestava Polagraphu byla specifická tím, že jsme obchůdek provozovali ještě s holkama z Paragraph a My dear deer. Ty měly svoj zboží a my svoje a všichni dohromady jsme tvořili skvělou partu, která obchůdek táhla několik let. Pak jsme ho ale zaplnili Polaroidama natolik, až jsme tím holky odradili – a Polagraph se stal čistě fotografickým doupětem.

Snímek Alterego již znáte z našeho projektu Polagraph Laboratoř a je jakýmsi vyvrcholením Markovy módní tvorby. Všechny vystavené snímky jsou foceny analogově a ručně zvětšovány.

Za těch deset let se změnilo mnoho, ale Polagraph vypadá stále stejně. K Polaroidům přibyly fotoaparáty na klasický film, fotoalba a mnoho dalších nutností pro nadšence do analogové fotky. V našem týmu se vystřídalo mnoho lidí, z nichž většina zůstala našimi kamarády dodnes. A taky několik pejsků, kteří k Polagraphu neodmyslitelně patří, ať už to byla Leica, Břéťa nebo Dorotka.

Polagraph za tu dobu také navštívila hromada nezapomenutelných hostů – Oliver Blohm, Chris Holmquist, Jan Jindra, Rudo Prekop, Libuše Jarcovjáková, japonská delegace přímo z FujiFilmu, americká delegace přímo z Polaroidu, Jan Hnízdo, George Ksandr, Dan Vojtěch a další.

Po šesti letech jsme si splnili sen a otevřeli jsme druhý Polagraph v Brně, tenkrát ještě na ulici Pekařská. Opět jsme tam nechali ruce, ale opět nás pohánělo nadšení pro věc a skvělí lidi kolem, ať už “za pultem” nebo “před pultem”. Po několika tvrdých zimách, kdy jsme ve starém zanedbaném domě málem umrzli, jsme se přestěhovali do útulného obchodu na Jezuitské – kde nás čeká další kapitola polaroidího života, tedy společný concept store s našimi oblíbenými Papelote, jež právě otevíráme.

Michal – Tomáš – Kristy
Kateřina – Karolína – Vojta – JirkaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž fotografií Marka Mičánka a oslava 10 let Polagraphu