Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Folded Topologies Workshop / EAB#2 – Bienále experimentální architektury

Už jen do 18.10.2015 můžete v Galerii Jaroslava Fragnera, Betlémské náměstí 5a, Praha 1, navštívit v rámci Bienále experimentální architektury výsledné dílo Folded Topologies Workshopu. Jedná se o vítězné dílo týmu Tamary Salajové, které vzešlo z workshopu pod vedením Adama Vukmanova – týmy pracovaly s materiálem EVA (Ethylene Vinyl Acetate).

Výstava a mezinárodní sympozium věnované experimentální architektuře a současným technologiím v navrhování, první a jediná platforma nejaktuálnějších trendů, výzkumu a setkání celosvětově uznávaných odborníků v České republice. První ročník (2013) představil akademické ateliéry špičkových tvůrců experimentální a parametrické architektury – Zahy Hadid, Patrika Schumachera, Haniho Rashida, Grega Lynna, Hernana Diaze Alonsa a Marjana Colletiho, uznávaného teoretika experimentu Reinera Zettla a našich architektů a pedagogů, kteří se tématu intenzivně věnují – Miloše Floriána, Imro Vaška, Martina Gsandtnera a Petera Stece. Druhý ročník bude mapovat mladší ročníky aktuálních nejúspěšnějších architektů a studií realizujících své projektu po celém světě.

EAB představuje v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze současnou digitální kulturu v architektuře i urbanismu, tj. tvorbu mezi generací iniciátorů a generací nové doby. Je spektrem tekutých digitálních obrazů a animací, které prezentují aktuální technologie, materialitu, ekologii a zrealizované vize. Seznamuje s novou politikou, sociologií, psychologií a vnímáním změn v budoucnosti. Součástí bienále je kromě výstavy také sympozium poskytující prostor pro prezentaci a diskuzi domácích i světových profesionálů, inovátorů a expertů z Evropy, Ameriky, Asie a Austrálie.
V architektuře a urbanismu hrály vždy velkou roli nové digitální technologie a příroda jako inspirace a zdroj pro architekty a urbanisty. Počítačové technologie umožňovaly architektům a urbanistům (Otto Frei, Peter Eisenman, Frank Gehry, Greg Lynn) analyzovat a simulovat komplexnost přírody, její procesy a aplikovat je do nosných systémů budov, povrchů a urbánních struktur. Počítačově automatizované modely předpověděly budoucí urbánní usedlosti, strukturu chování, simulace a formy.
Digitální technologie ovlivňují rovněž materiály a ekologii. Automobilový, lodní a letecký průmysl se stal inspirací a zdrojem pro výzkum inteligentních materiálů aplikovaných do architektury a urbanismu, které umožňují překročit formální a statické řešení architektury. Na tuto problematiku navazuje otázka ekologie. Tu nepředstavují zelené fasády, nýbrž technologie a inteligentní materiály. Materiály, u nichž jsou vlastnosti a struktura obrazem přírody – a nové ekologie, která umí dýchat, regulovat životní prostředí, rodit se, odumírat a esteticky se přizpůsobit navržené formě.
Tyto současné technologické postupy, materiály, ekologie a strategie navrhování nejsou virtuální, ale reálné a aktuální. Experimentální Bienále Architektury nabízí prostřednictvím výstavy a mezinárodní konference odpovědi na evoluci a budoucnost v architektuře a urbanismu. Přináší informace a zprostředkovává setkání s významnými osobnostmi z oboru z celého světa, jejichž výzkum a téměř u všech i pedagogická činnost je většině naší veřejnosti a studentům nedostupná.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Folded Topologies Workshop / EAB#2 – Bienále experimentální architektury