Už jen do 18.10.2015 můžete v Galerii Jaroslava Fragnera, Betlémské náměstí 5a, Praha 1, navštívit v rámci Bienále experimentální architektury výsledné dílo Folded Topologies Workshopu. Jedná se o vítězné dílo týmu Tamary Salajové, které vzešlo z workshopu pod vedením Adama Vukmanova – týmy pracovaly s materiálem EVA (Ethylene Vinyl Acetate).
Výstava a mezinárodní sympozium věnované experimentální architektuře a současným technologiím v navrhování, první a jediná platforma nejaktuálnějších trendů, výzkumu a setkání celosvětově uznávaných odborníků v České republice. První ročník (2013) představil akademické ateliéry špičkových tvůrců experimentální a parametrické architektury – Zahy Hadid, Patrika Schumachera, Haniho Rashida, Grega Lynna, Hernana Diaze Alonsa a Marjana Colletiho, uznávaného teoretika experimentu Reinera Zettla a našich architektů a pedagogů, kteří se tématu intenzivně věnují – Miloše Floriána, Imro Vaška, Martina Gsandtnera a Petera Stece. Druhý ročník bude mapovat mladší ročníky aktuálních nejúspěšnějších architektů a studií realizujících své projektu po celém světě.
EAB představuje v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze současnou digitální kulturu v architektuře i urbanismu, tj. tvorbu mezi generací iniciátorů a generací nové doby. Je spektrem tekutých digitálních obrazů a animací, které prezentují aktuální technologie, materialitu, ekologii a zrealizované vize. Seznamuje s novou politikou, sociologií, psychologií a vnímáním změn v budoucnosti. Součástí bienále je kromě výstavy také sympozium poskytující prostor pro prezentaci a diskuzi domácích i světových profesionálů, inovátorů a expertů z Evropy, Ameriky, Asie a Austrálie.
V architektuře a urbanismu hrály vždy velkou roli nové digitální technologie a příroda jako inspirace a zdroj pro architekty a urbanisty. Počítačové technologie umožňovaly architektům a urbanistům (Otto Frei, Peter Eisenman, Frank Gehry, Greg Lynn) analyzovat a simulovat komplexnost přírody, její procesy a aplikovat je do nosných systémů budov, povrchů a urbánních struktur. Počítačově automatizované modely předpověděly budoucí urbánní usedlosti, strukturu chování, simulace a formy.
Digitální technologie ovlivňují rovněž materiály a ekologii. Automobilový, lodní a letecký průmysl se stal inspirací a zdrojem pro výzkum inteligentních materiálů aplikovaných do architektury a urbanismu, které umožňují překročit formální a statické řešení architektury. Na tuto problematiku navazuje otázka ekologie. Tu nepředstavují zelené fasády, nýbrž technologie a inteligentní materiály. Materiály, u nichž jsou vlastnosti a struktura obrazem přírody – a nové ekologie, která umí dýchat, regulovat životní prostředí, rodit se, odumírat a esteticky se přizpůsobit navržené formě.
Tyto současné technologické postupy, materiály, ekologie a strategie navrhování nejsou virtuální, ale reálné a aktuální. Experimentální Bienále Architektury nabízí prostřednictvím výstavy a mezinárodní konference odpovědi na evoluci a budoucnost v architektuře a urbanismu. Přináší informace a zprostředkovává setkání s významnými osobnostmi z oboru z celého světa, jejichž výzkum a téměř u všech i pedagogická činnost je většině naší veřejnosti a studentům nedostupná.