Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Filip Štorch: Vietminh / Indochina 1946–1954

Do 20.8.2018 bude v kavárně AntHill, Americká 39, Praha 2 (u Náměstí Míru), přístupná zajímavá výstava Filipa Štorcha: Vietminh / Indochina 1946–1954.

Výstava concept artu, neboli vizuálního manuálu pro fiktivní počítačovou hru VIETMINH. Projekt byl původně vytvořen jako svazek výtvarných návrhů (art book), který zpracovává základní témata a aspekty concept artu. Patří mezi ně prostředí, postavy, ale i další a konkrétnější návrhy.

Výběr toho nejlepšího, včetně knihy samotné, bude k vidění v nostalgicky laděném interieru poválečného Vietnamu, ve vietnamské kavárně AntHill.

další info:
Ve Vietnamu se bojovalo od konce druhé světové války až do konce války studené. Vystřídali se zde Japonci, Francouzi, Američané a nakonec i Číňané. Nikdo vojensky neuspěl. Projekt VIETMINH se snaží o historicky přesné znázornění konfliktu mezi Francouzi a tenkrát čerstvě založeným komunistickým hnutím Viet-minh. Konflikt trval od roku 1946 a skončil slavnou bitvou o Dien Bien Phu, v roce 1954.

Dokument ČT může sloužit jako základní zdroj informací toto téma:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11238024416-pochoduj-nebo-zemri

Kniha byla vytvořena v rámci diplomové práce na Západočeské Univerzitě – Fakulta Designu a Umění.

…..

AntHill byla Vietnamská kavárna, jenž nabízela příjemné posezení v rozsáhlých prostorách. Milou obsluhu a mix klasických a lokálních kávových nápojů.

Rádi bychom Vám řekli něco o době „thời bao cấp”, (česky „období přídělů“), která nás inspirovala k designu interiéru a ke způsobu dekorace naší kavárny.
Ve vzpomínkách našich rodičů „thời bao cấp“ bylo jedno z nejtěžších a nejtemnějších období. Během poválečné doby fungovala ve Vietnamu plánovaná ekonomika. Hlavním rysem bylo, že každá transakce byla kontrolována státem. Rodinám bylo vydáváno přesné množství jídla, každodenních potřeb a dalších věcí, které jste si mohli zakoupit pouze pomocí k tomu určených stravenek. Naši rodiče vzpomínají na to, že běžný občan dostal „štědrý“ příděl masa 150 g na celý měsíc (dnes menší steak).
To vedlo k tomu, že obyvatelé žili v době, kdy přežívali na rýži a na trošce zkažených nudlí se zředěnou rybí omáčkou a mohli si koupit maximálně jeden až dva oděvy za rok.
Možná to bude znít jako neuvěřitelná otázka, ale neměli bychom rodičům částečně i závidět? Pokaždé, když slyšíme příběhy z období „thời bao cấp“, je to vždy o tom, jak jednotliví členové rodiny strádali, co pro ně bylo obětováno anebo o životních přátelstvích, která se utvořila na základě každodenních těžkostí.
To, co víme, je, že díky těmto překážkám se z našich rodičů stali „nadlidé“. Nadlidé proto, že čeho si opravdu cení a pro co žijí, jsou lidé kolem nich. To nás nutí se zamyslet, má naše generace příběh, který by mohla vyprávět? Nezapomněli jsme v dnešní materialistické době na to, na čem opravdu záleží?
Otevřeli jsme tuto kavárnu nejenom pro to, abychom prodávali jídlo a nápoje. Chtěli jsme lidem připomenout hodnotu lidských vztahů.
Vychutnali jste si kávu, mrkli na naše „starožitnosti“ a možná se s někým seznámili.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Filip Štorch: Vietminh / Indochina 1946–1954