Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Filip Kartousek: Subjektivní deník veřejné estetiky

16. 11.-31. 12. / Volesky & gallery / Fotografie

Do 31. 12. 2022 bude ve Volesky & gallery, Žitná 27, Praha 1, přístupná zajímavá výstava fotografií Filipa Kartouska: Subjektivní deník veřejné estetiky.

 
Průvodní text Anny Švarc:
 
Fotografická série „Subjektivní deník veřejné estetiky“ Filipa Kartouska představí nové pohledy na pražské metro. Jedná se o projekt, kterému se autor věnuje od roku 2020. Svým vlastním způsobem nahlíží na vizualitu jedné z největších dopravních staveb u nás. Nachází silné estetické momenty v každodenní opomíjené skutečnosti.
 
„Fotím jen to krásné a doufám, že moje práce změní pohled široké veřejnosti.“
„Ve Filipovi se spojuje flegmatičnost pasivního fotografa /pozorovatele/ s latentní agresí fotografa, jemuž foťák slouží jako zbraň. Jeho způsob focení je bytostně spojen se způsobem jeho sociálního chování a vystupování. Charakteristika fotografa jako zloděje duší, jako narušovatele hranice mezi intimním a veřejným, se pro něj stala typická. Samotný akt focení je tedy jakousi formou sociální revolty, která odkrývá masky našich společenských rolí a nechává nahlédnout do naší zhýralé intimity ega.
 
Naopak na tento idealistický až syrový — dynamický svět nazírá s upřímným pochopením. Interakce mezi subjektem a objektem se zde odehrává formou kontemplace nad rovnováhou. Zvíře se v jeho rukou v jistých okamžicích stává kráskou. Detail jako fragment celku diváka láká zapomenout na každodennost.“ (Anna Švarc)


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Filip Kartousek: Subjektivní deník veřejné estetiky