Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Exkurze současnou španělskou scénografií – Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2015

Do 27.6.2015 (po dobu konání Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2015). bude v Institutu Cervantes, Na Rybníčku 6, Praha 2, přístupná výstava Exkurze současnou španělskou scénografií. Otevřeno Pondělí – Pátek 10:00 – 18:00 / Sobota 10:00 – 14:00. Vstup zdarma.

V posledních pěti letech získala scénografie v rámci soudobé španělské scény významnou roli. Hledání nových forem k vyprávění příběhů přivedlo španělské tvůrce ke zkoumání a rozvíjení divadelních řešení podporujících jejich kreativní myšlení. Jejich návrhy představují reálný odraz uměleckého vývoje, jaký dnes Španělsko zažívá.

Výstava se koná díky podpoře institucí organizujících expozici Španělska v Institutu Cervantes v Praze a představuje kulturní milník doplňující oficiální program aktivit Španělska na PQ15. Cílem expozice je představit odborníkům i milovníkům scénických a muzikálních umění současnou španělskou divadelní scénu, a to v atraktivním vizuálním a scénografickém formátu spojujícím téměř 600 představení uvedených ve Španělsku v posledních pěti letech.

Po skončení pražské výstavy bude expozice neprodleně přemístěna do Španělska, neboť bude instalována ve městě Almagro v rámci 38. ročníku Mezinárodního festivalu klasického divadla. V září bude představena v Madridu v sídle Národního dramatického centra, v Divadle Valle Inclána. Poté bude následovat putovní prezentace po dalších španělských a evropských městech.

Výstava přináší v audiovizuální podobě nebo v malém hmotném formátu výběr nejdůležitějších scénografických děl španělských umělců z posledních pěti let. Výstava navržená architektonickým týmem Zuloark je rozdělena do osmi tématických okruhů. Každý z nich pak obsahuje sestřih videí a zvuků a ukáže koncepci týkající se nedávné scénografické tvorby:

1. Městské prostředí a zásahy.
2. Scéna a objekt.
3. Světlo a prostor.
4. Audiovizuální prostory.
5. Reprezentativní prostory.
6. Scénografie ve španělské lyrice.
7. Prostor, tělo a pohyb.
8. Oděv jako prostor.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Exkurze současnou španělskou scénografií – Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2015