Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Ewald Murrer: Koláže

7. 3.-1. 4. / Kavárna Velryba / Koláže

Do 1.4.2016 bude v galerii kavárny Velryba, Opatovická 24, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Ewald Murrer: Koláže.
Michal Wernisch (* 24. července 1964 Praha) je český básník, prozaik a žurnalista. Používá pseudonym Ewald Murrer. Michal Wernisch je synem básníka a překladatele Ivana Wernische.

Michal Wernisch byl v první polovině devadesátých let šéfredaktorem literárního časopisu Iniciály, poté působil v rozhlasové stanici Echo. V roce 1995 pracoval v agentuře Polymnia, později v letech 1996 až 1997 jako kreativní ředitel v reklamní agentuře Inverze. Koncem 90. let byl vedoucím redaktorem magazínu Pátek Lidových novin a později Magazínu Dnes. Později byl také šéfredaktorem časopisu Quo.

První knihou, kterou rozšířil mezi čtenáře, byla sbírka básní Holub na střeše (1980, samizdat). Tištěného debutu se dočkal o deset let později v podobě almanachu čtyř autorů nazvaném Básně (In margine, Praha 1990 – společně s Bohdanem Chlíbcem, Bohdanem Lenertem a Miroslavem Salavou), oficiálního debutu pak roku 1992, kdy mu nakladatelství Mladá fronta vydalo v edici Ladění výbor ze samizdatových drobností pod autorským názvem Mlha za zdí. Dále pak vydal sbírku básní Vyznamenání za prohranou válku (Vokno, edice 13×18, Praha 1992), lyrickou prózu Zápisník pana Pinkeho (Inverze, Praha 1993), sbírku básní Situace (Krásné nakladatelství, Praha 1995), sbírku povídek Sny na konci noci (Petrov, Brno 1996) a sbírku básní Nouzové zastavení času (Host, Brno 2007). Pražské anglofonní nakladatelství Twisted Spoon Press vydalo v roce 1995 překlad Zápisníku pana Pinkeho a roku 1997 Snů na konci noci. Roku 2000 vydal pod jiným jménem román Modrá knížka aneb Jeblo mu (Eminent, Praha). Časopisecky a v antologiích vychází Murrerova poezie i prózy po celém světě. V osmdesátých letech jako textař spolupracoval se skupinou Veselí Filištínové a v první polovině devadesátých let dvacátého století s pražskou gothic rockovou skupinou Jean Marais Salvation. V současné době spolupracuje s projektem Protocols of Paranoia (texty, videoprojekce).

Ewald Murrer se věnuje také výtvarnému umění (převážně tvorbě koláží) a knižním ilustracím (např. díla Milana Ohniska či Sabriny Karasové).

CV: WikipediaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Ewald Murrer: Koláže