Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Evgeniy Maloletka a Mstyslav Chernov: „Obležení Mariupolu – poslední novináři v okupovaném městě“

12. 10.-4. 12. / Czech Photo Centre / Fotografie

Do 4. 12. 2022 bude v Czech Photo Centre, Na Zlatě 1 (vchod ze Seydlerovy ulice), přímo u metra Nové Butovice na Praze 5, přístupná zajímavá a smutná výstava Evgeniy Maloletka a Mstyslav Chernov: „Obležení Mariupolu – poslední novináři v okupovaném městě“.

Příběh dvou ukrajinských dokumentaristů, kteří do poslední chvíle zůstali v obléhaném Mariupolu, zasáhl celý svět. Chernov s Maloletkou z města, které před válkou mělo téměř půl milionu obyvatel, informovali o světě bez elektřiny, telefonického signálu, vody či dodávek jídla. Novináři mohli komunikovat pouze přes satelitní telefon. Díky jejich práci se veřejnost dozvěděla například o ruském útoku na mariupolskou porodnici, který se stal symbolem brutality této války.
 
Jejich silné obrazové svědectví, které se objevovalo v médiích po celém světě, se značně nelíbilo ruské garnituře. Ukazovalo totiž naprostý opak jejich propagandy. Kvůli tomu se novináři ocitli na seznamu nežádoucích osob ruské armády. V kritických chvílích se v převlecích za lékaře ukrývali v mariupolské nemocnici, odkud je pak evakuovali ukrajinští vojáci.
 
„Dělali jsme reportáž uvnitř nemocnice, když se chodbami začali plížit ozbrojenci. Chirurgové nám dali doktorské pláště, které jsme si oblékli jako maskování. Za úsvitu dovnitř náhle vtrhlo tucet vojáků. ‚Kde jsou ti novináři, do prdele?‘ ptali se. Podíval jsem se na pásky na jejich rukou – modré, ukrajinské – a přemýšlel, jak pravděpodobné je, že to jsou přestrojení Rusové. Vykročil jsem dopředu, abych se identifikoval. ‚Přišli jsme vás dostat ven,‘ řekli,“ líčí Mstyslav Chernov, fotograf a filmař narozený v ukrajinském Charkově.
 
Oba autoři jsou členy mezinárodní poroty 28. ročníku soutěže Czech Press Photo. Pokračujeme tak v tradici, kdy Czech Photo představuje tvorbu porotců. V galerii Czech Photo Centre je vystaveno kolem padesáti snímků z Mariupolu. V obrazovkách pak promítáme další, nové válečné fotografie Maloletky a Chernova.
 
Partnery výstavy jsou APF, Asociace profesionálních fotografů České republiky, a UAPP, Ukrajinská asociace profesionálních fotografů.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Evgeniy Maloletka a Mstyslav Chernov: „Obležení Mariupolu – poslední novináři v okupovaném městě“