Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Eva Mansfeldová: Nová premiéra

15. 8.-10. 9. / Nová síň / Malba

Do 10. 9. 2023 je v Galerii Nová síň, Voršilská 3, Praha 1, přístupná zajímavá a krásná výstava obrazů Evy Mansfeldové (1950 – 2016).

Výstava vůbec poprvé představí ucelený soubor ikonických děl Evy Mansfeldové, výtvarnice, která byla někdy právem nazývána první dámou české geometrické abstrakce. Některé obrazy předtím nebyly vystaveny nikdy,  ačkoli vznikly před několika desetiletími, a tak mají na veřejnosti premiéru.

Eva Mansfeldová se narodila v Praze v roce 1950.
Po absolvování studií na AVU v Praze v atelieru prof. Fišárka (1969-1975) se orientovala na abstraktní malbu. Žila v Praze. Zemřela v roce 2016.

Převládajícími motivem v raném období její tvorby je civilizace ve velmi symbolickém pojetí. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let byla již významnou představitelkou české nefigurativní malby. Postupně se osvobodila od perspektivního zobrazení a omezila se na čistě dvourozměrný obrazový prostor s  uplatněním geometrických prvků a na ně navázaných dalších dimenzí vyjádřených pastózním zpracováním linií a variací barevných odstínů.

Zobrazované jevy jsou položené na nečitelné pozadí, ze kterého se linie vynořují podobně jako dráhy fyzikálních experimentálních jevů probleskujících z prvotního vakua, někdy jako symbolické odkazy na proud informací, občas jako kosmologické otázky, to vše s nezvykle působivým výtvarným účinkem.

Eva Mansfeldová po roce 1999 svoji tvorbu prezentovala na řadě výstav, samostatných i společných s jinými umělci, v České republice a v Německu.
Její díla putovala do soukromých  sbírek ve Velké Británii, USA, Kanadě a v Japonsku.
Ve veřejných sbírkách například v Národní galerii v Praze. Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Eva Mansfeldová: Nová premiéra