Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Eva Maceková: Garden of Uroboros

21. 6.-13. 8. / Karpuchina Gallery / Malba

Do 13. 8. 2023 najdete v Karpuchina gallery, Rybná 22, Praha 1, v podzemí silnou a instalačně velmi zajímavou výstavu Evy Macekové: Garden of Uroboros.

Text kurátorky Dominiky Bernatkové:

Společně se procházet v tajemném ráji bájné zahrady, kde tělo tančí v organickém propojení s přírodou a ztrácí se v myšlenkách, které spolupracují s existencí bájných bytostí. Výstava Evy Macekové nám připomíná, že jsme součástí většího celku a že naše těla souzní ve společné, nekonečné symbióze s okolním světem. Vztah mezi člověkem, přírodou a smrtí, která nám umožňuje dojít k nekonečnému zacyklení bez konce. V mýtech a legendách z různých kultur se ono zacyklení vyjadřuje hadem s nezaměnitelným názvem Uroboros.
 
Eva Maceková experimentuje s technikami a materiály, což jí umožňuje pastózní, bohatá textura na jednotlivých obrazech a také intenzita barev, která pozvolna přechází do šerosvitu a usazuje diváka do děje především za pomoci světla. Cesta za světlem je současně přirozeným putováním našeho těla a duše. Hledání světla, poslání, pravdy, naplnění v nekonečném a opakujícím se rytmu.
Rytmus tohoto zahradního ráje udává zvuková instalace, kterou zpracoval pro výstavu Garden Of Uroboros: Organic Bodies hudební producent Oliver Torr. Zahrada Evy Macekové vás vyzývá k zapojení všech smyslů a postupně odkrývá i její nejtajemnější zákoutí.
 
Život a smrt, světlo a temnota, počátek a konec.
 
Eva Maceková (*1984, Martin, Slovensko) vystudovala Ateliér Ilustrace a grafiky na pražské UMPRUM. V současnosti tvoří a působí v Praze, přičemž pro její práci je charakteristická různorodost technik: věnuje se jak malbě, tak ilustraci a grafice či ruční práci s textilem. Její bezprostřední rukopis se vyznačuje silnou kresebností a barevností. Vystavovala např. v DOXu, City Surfer Office, Ville Pellé, Etc. galerii, Trafo Gallery či Halle Saint Pierre v Paříži. V roce 2018 byla nominována na ceny Czech Grand Design v kategorii Ilustrátorka roku a v roce 2022 se v této kategorii umístila na 3. místě.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Eva Maceková: Garden of Uroboros