Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Eva Eisler: Každá židle potřebuje obraz

23. 3.-14. 4. / Kvalitář / Design

Do 14.4.2017 bude v Galerii Kvalitář, Senovážné náměstí 17, Praha 1, přístupná instalační výstava Evy Eisler: Každá židle potřebuje obraz.

Eva Eisler pro galerii Kvalitář připravila projekt s názvem „Každá židle potřebuje obraz“. Designérku a majitele galerie Marka Habra propojila snaha ukázat, jak silně spolu může fungovat volné a užité umění.

Výstava „Každá židle potřebuje obraz“ je přirozeným pokračováním dlouholeté snahy Kvalitáře propojovat design, malbu a architekturu v jeden kompaktní celek. „Pro Kvalitář je tato výstava další možností, jak rozvíjet spolupráci s českými designéry a umělci, a rád bych z ní udělal každoroční tradici,“ přibližuje Marek Habr svoji vizi. Galerii Kvalitář založil před pěti lety s cílem navázat na zapomenutou tradici „gesamstkunstwerku“, tedy směru ze začátku století, který prosazoval, aby jednotlivá umělecká odvětví kooperovala.

Že je tato myšlenka stále aktuální, potvrzuje i Eva Eisler: „Být obklopen krásnými kusy nábytku, časem prověřenými ikonami mistrů 20. století a obrazy, které v nás vyvolávají pocit důstojnosti a klidu, je jako žít v komunitě oplývající moudrem a velkorysostí.“ Pokusila se tedy zpřítomnit tuto ideální vizi ve formě návrhu interiéru pro milovníka umění. Jako základ jí posloužily obrazy současných českých autorů, kterými disponuje depozit Kvalitáře. Jsou mezi nimi práce oceňované střední generace abstraktních malířů, jako je Milan Houser a Michal Škoda, nebo zástupci mladé generace Jana Bernartová. Výtvarné umění pak doplnila nábytkem z dílen světově uznávaných designérů a architektů – Miese van der Rohe, Le Courbisiera nebo Gerrita Rietvelda. Současnost je zastoupena prací Evy Eisler a jejích studentů z Ateliéru K.O.V., který vede na pražské UMPRUM. „Krásná, i třeba prostá židle má svůj charakter. Je jako bytost, která stojí v prostoru a dívá se kolem sebe. Když k ní najdeme vhodný obraz, těšíme se z jejich vzájemného dialogu. Židle vyzývá k posezení a spoluúčasti nad rozjímáním o okolí.“

Výsledkem je „pokoj“, ve kterém návštěvník najde osobitou vizi, jak přínosné a inspirativní je nebát se mít doma krásné věci, jejichž hodnota časem stoupá. „Neexistuje žádný recept na ideální řešení, jen najít odvahu být skladatelem své vlastni symfonie, která člověka neustále nabíjí a inspiruje,“ připomíná Eva Eisler, že krásy se člověk nemá bát.

Doc. Eva Eisler
Tvorba Evy Eisler je rozsáhlá. Patří k významným světovým umělcům a zároveň působí v oblasti architektury, designu, výtvarného umění a věnuje se kurátorské a výstavní činnosti. Dlouhodobě přednášela na New York University, Parsons School of Design a Rhode Island School of Design. Její díla jsou zastoupena v řadě významných sbírek ve Spojených státech i v Evropě. Zúčastnila se mnoha samostatných a skupinových výstav po celém světě. Na pražské UMPRUM vede atelirér K.O.V.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Eva Eisler: Každá židle potřebuje obraz