Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Èv van Hettmer & Sophie Utikal – Deep Within You is Ecstasy

27. 10.-20. 11. / Galerie 35m2 / Instalace

Do 20. 11. 2021 bude v Galerii 35m2, Víta Nejedlého 23, Praha 3, přístupná výstava Èv van Hettmer & Sophie Utikal – Deep Within You is Ecstasy.

V éře neustále sílícího individualismu jsme nikdy nebyli/y izolovanější a deprimovanější z našich tužeb a fantazií. Dovolit si denní snění je jako romantická utopie. Stojí před námi dva světy. Technologie a výzkumy zkoumají naši míru spokojenosti, kdo je na světě nejšťastnějším národem, kdo má lepší pop kulturu, kde se můžeme bavit, vzájemně se radovat, abychom byli/y ukojeni/y a šťastni/y. Nové způsoby jsou možná kvantifikovatelné a měřitelné, ale bída duše, těla a mysli je bezbřehá. Svoboda je totiž mimo jiné vědomí našich tužeb.
 
Umělkyně Èv van Hettmer se narodila v Československu a svým přístupem k malbě rozbíjí veškerá doposud platná stereotypní pravidla. V jejích tématech se opět objevuje osobní zkušenost, která rezonuje s kolektivním myšlením = často žen. Tabu, která představuje divákovi, jsou na první pohled hravá a divoká, plná čtení mezi řádky, na ten druhý jsou však pevně radikální. Dává divákovi facku výraznou paletou barev (růžové, oranžová) a těsně před koncem jej odrovná svým pevným statementem. Hettmer otevírá Pandořinu skříňku, ve které probíhá zneužívání, odmítání, zacházení s ženským tělem jako objektem touhy, který využívají patriarchální mocenské síly nejen v uměleckém světě, a reaguje na to trefnou, strohou křivkou štětce – ať již v podobě textu či stylizovaných předmětů každodenní potřeby. Otázky jak být ženou, umělkyní či matkou řeší za nás za všechny.
Autorka žije a tvoří v Hamburku. Absolvovala Akademii výtvarných umění ve Vídni a Hamburku.
 
Umělkyně Sophie Utikal má kolumbijské kořeny, ze kterých vychází osobitá umělecká praxe v rámci tradičního materiálu – ručních textilních výšivek. Za pomoci barevné smyslové palety, která je divákovu oku příjemná, výšivky ambivalentně odkazují na kritickou otázku v naší společnosti – hodnocení barevného těla. Osobní se zde stává politické – z osobního příběhu plného pocitů bolesti, traumat, vyrovnávání se, migrace či naopak příjemných zkušeností se stává příběh všech žen, které musely podlehnout stejnému hodnocení a problémům. Dekolonizační perspektiva je v textilních pracích zaznamenána velmi křehkým, citlivým vnímáním fyzické zkušenosti a nasloucháním vlastní tělesnosti.
Autorka žije a tvoří v Berlíně. Absolvovala Akademii výtvarných umění ve Vídni.
kurátorka: Tea Záchová


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Èv van Hettmer & Sophie Utikal – Deep Within You is Ecstasy