Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Eugenio Percossi: Thorns N’Roses

Do 9. 10. 2021 je v Bold Gallery, U Měšťanského pivovaru 6a, Praha 7, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Eugenia Percossiho: Thorns N’Roses.

Existenciální výstava o kráse, iluzi, bolesti a smrti, prožívané skrze trny a růže.

Thorns N´ Roses – název, který míří k srdci, k emocím, který odkazuje – stejně jako Eugenio Percossi – k aktuálnosti nemsrtelných témat a k variacím jejich intepretace.

Intermeidální výstava realistické malby, trnových objektů, alternovaných soch, fotografií a videa, proto organicky vystupuje jako tematicky spojený celek.

Umění je pro Eugenia způsovem otevřené komunikace s druhými. Otvírá témata, která se stala v naší společnosti tabu – konečnost existence, smrt, nevyhnutelnnost bolesti i potřeba krásy a iluzí.

Růže – význomavě bohatý symbol krásy i smrti – inspirovali Eugenia Percossi před mnoha lety k zamyšlení se nad dvojí iluzivitou jednoduché estetické krásy, kterou tato rostlina vyvolává. Zaprvé iluzi jemnosti a líbivosti a odvěké symbolika, díky niž zapomínáme na bolest a nepohodlí způsobené trny těm, kdo se o růže starají. Za druhé iluze vyvolané samu podtstatou květin, tím, že vyžadují každodenní péči a starost i přes to, že jsou vůči nám naprosto lhostojné a my jimsvou energii přesto opakovaně věnujeme.

Jsou to iluze s různými alternacemi důvěrně známé téměr všem, a právě proto je Eugeniova tematická sevřenost, v níž se stále vrací k motivům vanitas a memento mori, pronikavá právě svojí neřešitelností a obstojností vůči času.

Kurátor: Radek Wohlmuth
Grafický design: Studio Divize


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Eugenio Percossi: Thorns N’Roses